Českokrumlovští policisté sice zatím nepřistoupili 
k sankcím, ale to nebude trvat věčně.

„Policisté stav lékárniček preventivně kontrolují," přitakala mluvčí českokrumlovské policie Lenka Kozoňová. „Zatím sice kvůli lékárničce ještě žádnou pokutu neuložili, ale to brzy skončí," varuje.

Motoristé si sice podle vyhlášky pořizovali nové lékárničky v roce 2010, ale jde o to, že doba expirace, tedy použitelnosti lékárničky, končí po čtyřech letech, takže je načase lékárničky vyměnit.

Mnozí řidiči to zavčasu udělali hned v lednu. O tom svědčil zájem o autolékárničky například v českokrumlovské lékárně Alba. „Prodej autolékárniček určitě vzrostl," potvrdila magistra Ludmila Břicháčková. „Zhruba před měsícem jsme je zcela vyprodali, takže jsme byli bez zásob asi čtrnáct dní. Teď už zase máme lékárničky na skladě."

Tady sahají po lékárničkách osvědčené značky. 
K mání jsou za 210 korun. 
„S dobou expirace do roku 2019," dodala Ludmila Břicháčková. „Jsme připraveni. Máme na skladě devatenáct balení, kvůli většímu zájmu jeden čas nebyly k sehnání celorepublikově."

V této lékárně získáte kompletní lékárničku, pouhé náplně momentálně lékárna nemá. „Také se dají jednotlivé komponenty dokupovat postupně podle toho, jak jim končí expirace, ale to se nevyplácí, protože jejich cena je poměrně vysoká," podotkla magistra.

Vyhláška z roku 2010 předepsala například rozměry a savost obvazů, lepivost náplastí, materiál nůžek a přidala nové komponenty jako isotermickou fólii, resuscitační masku s výdechovou chlopní a filtrem či leták s návodem na zvládnutí dopravní nehody. Poslední dvě věci zrušila novela v roce 2011.

Že se třeba taková isotermická fólie může opravdu hodit, ukázala například záchrana bruslaře, který se propadl první únorový čtvrtek v ledu do Lipna. Tehdy mu jeli na pomoc pracovnící Povodí Vltavy a v první řadě promočeného muže zabalili právě do isotermické folie z autolékárničky.

Novou autolékárničku seženete v lékárnách, ale i v drogeriích nebo na čerpacích stanicích pohonných hmot. Její cena v regionu se pohybuje od 150 do 300 korun, záleží na tom od jakého je výrobce.

„Větší zájem o autolékarničky je. My ji máme za 150 korun," sdělil velešínský lékárník Pavel Pleva. „Je třeba si do do auta vybrat lékárničku solidní, aby skutečně odpovídala platné vyhlášce. Lidé by si při nákupu měli zkontrolovat, jakou má nová lékarnička platnost a zda odpovídá vyhlášce 182/2011 Sb. Ministerstva dopravy." Ve Velešíně si můžete koupit kompletní lékárničku v pevném obalu, nebo náplň za 138 korun.

Do velešínské lékárny navíc můžete přinést tu lékarničkou starou. Pokud bude nezávadná, magistr je střádá pro českobudějovickou charitu. „U nás ve Velešíně je jedno ze sběratelských míst," podotkl Pavel Pleva.

Vyšší zájem o lékárničky evidují v regionu prakticky všude, kde je prodávají. Jenom samotné náplně teď v některých lékárnách budete shánět marně, lékárny čekají na jejich dodávku.

A proč je doba expirace tak důležitá? Je důležitá především u obvazů a náplastí. Postupně může upadat jejich sterilita. Rukavice mohou časem zpuchřet. Mimochodem je lepší mít v lékárničce víc párů, protože se při použití mohou roztrhnout. Hlavně je po použití už nevracejte zpět do lékárničky, aby neznehodnotily celý její obsah. „Jde o to, že lékárničky mohou být skladovány za různých okolností, a to může mít negativní dopad na jejich obsah," říká Pavel Pleva. „Myslím, že je lepší se zkrátka pro jistotu vybavit lékárničkou novou. Dát za ni kolem 150 korun není nic hrozného."