Výročí 625 let od udělení městských práv a svobod slaví dnes obyvatelé Benešova nad Černou. Důvod tohoto výročí zní, a zejména u obce, poněkud neobvykle. Ovšem Benešov nad Černou v minulosti skutečně býval městečkem.
První písemná zmínka o Benešovu se zachovala z roku 1332, kdy byla původní kaple sv. Jakuba rozšířena na kostel. Jméno získalo městečko podle zakladetele osady rozkládající se pod tvrzí, Beneše Ryšavého z Michalovic.
Podle pověsti si na počátku 14. století panstvo vyjelo do lesů na lov zvěře. Kdosi spatřil statného jelena a zvolal: „Penesch, schau!“ Beneš na to konto jelena skolil. Místu, kde jelena ulovil, se poté začalo říkat Beneschau – Benešov.
Obyvatelé Benešova později získali od Jana Jiřího ze Švamberka právo vařit pivo a pořádat výroční trhy o velikonočním úterý a o svátku sv. Jakuba. Na městečko byl Benešov povýšen roku 1383 a při té příležitosti mu byla také udělena některá práva a svobody. O čtyři roky později přikoupil Benešov k panství Nové Hrady Oldřich II. z Rožmberka. Ten městečku roku 1423 přiznal ještě mílové právo.
V době pobělohorské byl Benešov vypálen. Roku 1881 císař František Josef I. povýšil Benešov na město a dostalo název Německý Benešov.
Starobylý ráz města se do dnešních dob nedochoval. Dávnou podobu postupně zcela zlikvidovaly časté požáry. Současný název Benešov nad Černou nosí město, nyní obec, od roku 1946.
A tak je trochu paradoxem, že se Benešov nad Černou, ač obec, od roku 1995 pyšní městskou památkovou zónou a střed obce se při sebevětší vůli nedá nazvat jinak než náměstím.
O oslavy výročí se nemalou měrou zasloužili žáci základní školy. To oni vyzkoumali, že obec bude mít výročí 625 let uznání práv a svobod Benešova. Vybádali to díky tomu, že se zapojili do pozoruhodného projektu Školy na hranici, který dnes na oslavách také představí. V jeho rámci se pustili do vlastního Projektu na řece Černé. Na něm žáci se svými pedagogy pracovali během školní výuky. Zaměřili se na poznávání přírody a historie kolem říčky Černé v úseku od bývalé pily Gabriela k pstruhárně, a jejich znalosti o Benešovsku jsou dnes díky tomu opravdu obdivuhodné.
„Práce na projektu dala dětem strašně moc. Výuka se hodně konala venku v přírodě, v gumovkách ve vodě, děti si mohly všechno ohmatat a objevit živočichy, o jejichž existenci ve svém okolí do té doby neměli ani tušení,“ líčila školní manažerka projektu Ivana Hokrová. „Já jsem s dětmi měla dějepis a bylo úžasné, jak se do toho zapojily nejenom děti, ale také jejich rodiče, prarodiče a hlavně tatínkové, kteří o Benešovsku shromáždili spoustu zajímavých materiálů. Kromě toho se děti seznámily s žáky dalších škol, které se do projektu také zapojily. Těmto žákům pak děti po Benešovu dělaly skvělé průvodce.“
Program oslav
9.00 Zahájení slavností
10.00 Soubor Sedmikráska MŠ
10.30 Představení projektu základní školy Škola na hranici – Na řece Černé
10.40 Školní představení – zatančí Storm Dancers ve stylu hip hopu a Benešovský dráček – country taneční soubor
12.00 Kapela z Purgstallu
13.00 Přátelské fotbalové utkání žáků mezi TJ Sokol Benešov nad Černou a Purgstallem
13.00 Loutkové divadlo – Téměř divadelní splečnost České Budějovice
13.45 Kapela z Purgstallu
14.00 Bratři z Růže – šermířské ukázky
15.30 Bratři z Růže – Ostrov pokladů – šermířsko divadelní hra
16.00 až 20.00 S.A.M. Lidová kapela z Trhových Svinů a ukázky staročeské koledy
20.00 Koncert kapely Walda Gang
22.00 Taneční zábava v Hotelu Černá
Po celý den bude k vidění výstava fotografií z Benešovska v budově obecního úřadu, nebude chybět stánkový prodej a pouťové atrakce