Jako by se nahoru ke kostelu sjeli snad všichni hasiči z regionu a jeho okolí, zdálo se v sobotu odpoledne ve Věžovaté Pláni. Nebyl to ale sen, nýbrž skutečnost. Kostel sv. Anny k večeru praskal ve švech při slavnostním setkání, na kterém se v kostele shromáždili lidé z obou stran česko–rakouské hranice kvůli betlémskému světlu. Čeští a rakouští hasiči si v sobotu betlémské světlo míru a přátelství předali už po devatenácté.

Jak vše začalo

Na počátky pěkné tradice vzpomínal její zakladatel na Českokrumlovsku Severin Krabatsch, místostarosta Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezka a také velitel Sboru dobrovolných hasičů Přízeř. „Začalo to v roce 1989. Už tehdy jsme uzavřeli přátelství s hasiči z rakouského Leopoldschlagu. Když jsme počátkem prosince dojednávali plány na další rok, oslovil mě velitel freistadských hasičů Karel Wagner, jestli se nechceme připojit k jejich nové tradici předávání betlémského světla,“ vyprávěl.

„Doba byla u nás tehdy všelijaká, ale prohlásil jsem, že i kdyby nikdo z české strany na hranicích na světlo nečekal, já tam budu.“ Ale 23. prosince Severin Krabatsch na hranici sám nestál. Spolu s ním tam posly s betlémským světlem vyhlíželi i členové některých hasičských sborů z Českokrumlovska. „A vzpomínají na to ještě dnes. Bylo to totiž to nejkrásnější setkání plné dojetí. Zřejmě jsme tehdy byli první v tehdejší ještě Československé republice, kdo převzal světlo z Betléma,“ uzavřel své vyprávění Severin Krabatsch.

Od té doby tradice trvá. Jenom si už čeští a rakouští hasiči betlémské světlo nepředávají na hranici, ale za veliké slávy střídavě jeden rok v některé z rakouských obcí či měst v příhraničí a příště zase naopak na českém území.

Dobří kamarádi

Letos se této cti dostalo Věžovaté Pláni. „Pro naši obec je to velká událost, kterou vyvrcholilo naše dlouholeté přátelství s rakouskými sousedy. Máme tu tak dneska spoustu kamarádů, zejména z rakouského Tragweinu a řady vsí z jeho okolí,“ usmívala se obyvatelka Věžovaté Pláně Ludmila Opelková.
„Mimochodem od rakouských přátel jsme v minulosti dokonce dostali hasičské auto a stříkačku. Měli jsme zájem, aby se předání světla uskutečnilo také u nás. Každá podobná akce dává lidi dohromady a dnes je skvělá účast,“ těšilo starostu Věžovaté Pláně Josefa Macha.

„Já s hasiči jezdím pro betlémské světlo pravidelně od doby, co tato tradice vznikla,“ nenechá si nikdy ujít předání betlémského světla šestasedmdesátiletý Miloslav Bohatý z Českého Krumlova, poslední z dosud žijících zakládajících členů sboru profesionálních hasičů v roce 1958.

Nesmí to skončit

„Je zapotřebí tuto tradici udržet, proto by bylo dobré, aby se organizování tohoto setkání ujaly i jiné obce,“ přeje si kaplan českokrumlovského vikáře Vojtěch Vágai.