V pátek od 11 hodin na náměstí nebude chybět ukázka historické vojenské techniky, zazpívají českokrumlovské pěvecké sbory a oslav se zúčastní také velvyslanec USA Andrew H. Schapiro a velitel pozemních sil NATO genrálporučík Frederick B. Hodges. Oslavy vyvrcholí v sobotu bojem o Český Krumlov, který připravuje Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov. Gestorem akce je jeho místopředseda Jiří Shrbený.

Jak jste došli k tomu, pořádat v Českém Krumlově vojenské bitvy?
Před lety jsem se na Kvildě seznámil s lidmi z Klubu vojenské historie z Plzně. Pořádají vždy od dubna do konce května šňůru akcí po republice, tak proč do nich nezahrnout také Český Krumlov. Letos tedy připravujeme 3. ročník. A termín nám vyšel přesně na den oslav.

Doposud se tyto bitvy odehrávaly v pivovarské zahradě, proč to bude tentokrát na Chvalšinské?
Letos jsme kvůli významnému kulatému výročí chtěli program obohatit, tedy předvést bitvu větší a rozsáhlejší, takže přijedou i obrněné transportéry. A větší technika už by se nám do zahrady nevešla, jsou tam malé vstupy a není tam tak velký prostor. Město nám vyšlo vstříc a povolilo nám to v prostoru na Chvalšinské. Kromě větší techniky tam bude i víc aut a vojáků.

Všichni diváci budou dobře vidět?
Určitě. Je to velký prostor, na který je přístup ze všech stran, zatímco v pivovarské bylo na bitvu vidět jen ze dvou stran a děti v zadních řadách neviděly tolik. Sem bude moci přijít hodně lidí, všichni dobře uvidí a myslím, že si budou moci odnést pěkný zážitek.

Bude mít bitva nějaký scénář?
Tématem bude osvobození zajatců z německého tábora. Přijede americká armáda, která zajatce osvobodí. V bitbě ale budou bojovat také čeští vojáci i ruští. Zkrátka nebudou chybět spojenci. Každá skupina přijde z jiné strany, jako v pětačtyřicátém. Cílem je, aby si hlavně děti dokázaly trochu názorně představit, jak to ve skutečnosti vypadalo.

Kdo vlastně bude účinkovat?
Bude tam kolem stovky vojáků. Jsou to členové Klubu vojenské historie GABRETA z Českých Budějovic a již zmiňovaný Klub vojenské historie z Plzně. Jsou to nadšenci, kteří sbírají veteránskou vojenskou techniku, zbraně, uniformy a vše, co k tomu patří. Bitvu zhlédnou i opravdoví Američani – americký velvyslanec a velitel pozemních sil NATO.

Bude si možné také v klidu prohlédnout vojenskou techniku?
Samozřejmě. Na Chvalšinské to začíná v 10 hodin. Americký vojenský tábor bude na jedné straně, německý na druhé. K vidění budou americké i německé obrněné transportéry. Členové klubů do Krumlova najedou den předem, takže se to po Krumlově bude hemžit americkými vojáky a hlavně jeepy. Vše si mohou zájemci prohlédnout.

Máte pro diváky nějaký vzkaz, na co by si měli dávat pozor?
Zveme je na podívanou zdarma a prosíme, aby dodržovali bezpečnostní pokyny organizátorů a byli ukáznění, aby zbytečně nedošlo k nějakým úrazům. Na celou akci bude dohlížet státní policie, záštitu nad ní má město a starosta, pomáhat bude i městská policie a vodní záchranáři.
A pochopitelně na místě nebude chybět občerstvení.