Provazy dešťové vody z bouřek a voda v tocích stoupla, na rozdíl od jiných míst Jihočeského kraje se do včerejšího večera na Českokrumlovsku nic dramatického nedělo. Zásah si na své konto připsali pouze hasiči na Boleticku.

„Na Českokrumlovsku zasahovali hasiči v souvislosti s bouřkou v pondělí od 20.08 hodin na železniční trati u Boletic směrem k Hůrce," upřesnila Vendula Matějů, mluvčí jihočeského hasičského záchranného sboru. „Hasiči tam odklízeli spadlý strom a dále pak Vojenská hasičská jednotka Boletice čerpala vodu ze sklepa vlastního objektu." V 17.18 hodin čerpali také vodu v Chlumečku křemežští hasiči.

Většina obyvatel regionu je za déšť ráda. „Jsme rádi, že prší," přitakal starosta Dolního Třebonína Pavel Ševčík. „Voda v potoce trochu stoupla. Však potřebuje voda v rybnících doplnit a prokysličit. Vůbec by nevadilo, kdyby pršelo týden." Pokud nepřijde enormní průtrž mračen, zaplavení návsi vodou z potoka nehrozí. „Povodí Vltavy potok loni pročistilo a rozšířilo jeho koryto, tak by přívalové deště neměly vadit," podotkl starosta.

Potok mají prohráblý i v Mojném, takže ani tam se nepřelil a nepotopil přilehlou zahradu domu.

„Za déšť jsem rád, neměl jsem vodu," konstatoval včera Václav Bruner, majitel rybářství v Černé v Pošumaví. „Jsou to sice přívaláky, ale je to dobrý, kočírujeme to."

„Bylo sucho, tak je dobře, že prší," řekl i Jiří Křiklava, starosta Pohorské Vsi, kde je v okolí rozmístněno asi pět dětských táborů, ale ty včera žádné potíže ani obavy nehlásily.

Některým zemědělcům deště přetrhly žně, to ale v této chvíli ještě tolik nevadí. „Když prší v době žní, je sedlák nervózní, ale my jsme v pondělí ještě neměli nic zralého," řekl soukromý zemědělc z Přísečné Václav Perník mladší. „Takže nám ta voda teď, pokud jí nebude moc, nevadí. Bude nám vadit za týden, kdy budeme potřebovat na hlavní žně čtrnáct dní hezky."

Na druhé straně déšť snad ještě trochu pomůže zlepšit výnosy druhých senosečí. „První senoseč byla kvůli suchu slabší," řekl Václav Perník. Ozimý ječmen sladovnický už mají Perníkovi sklizený a s výnosem šest tun z hektaru jsou spokojeni.