„Je to unikátní perla našeho kostela,“ líčí s nadšením kostelník Jan Dekret, který celý Boží hrob zkompletoval. Dílo připomínající oltář, bylo v kostele k vidění už vloni, ale tentokrát září všemi barvami v celé své kráse. A to doslova, neboť fara Boží hrob nechala osvítit. Ovšem světla kostelník neumístil před hrob, ale dozadu za něj, aby skleněná mozaika mohla naplno rozehrát kouzelnou hru barev, které jí vtiskli vyšebrodští skláři.
„Vytvořili ho na konci 16. nebo na počátku 17. století. Skleněné korálky a kameny tam ručně našívali a připevňovali. Dílo věnovali sousednímu kaplickému kostelíku sv. Floriána,“ ukazoval kostelník steh vedle stehu na zadní stěně obrazů s mozaikou, jež znázorňují kříž a anděly i strážce hlídající Boží hrob po ukřižování Ježíše Krista.
Většina obyvatel Kaplice zřejmě ani netuší, jaký poklad se v Kaplici nachází. Léta totiž mohli v kostele vidět pouze spodní část, tedy vlastní hrob Ježíše Krista, který je ovšem většinu roku zakrytý. „Spodní část se v kostele využívala od roku 1971, vršek se údajně ztratil. Jenom někteří pamětníci si vzpomínali, že k Božímu hrobu patřila i vrchní část. Až když do Kaplice nastoupil páter Šimák, našel obrazy s mozaikou schované na kaplické faře,“ líčil Jan Dekret.
„Desky dekorace Božího hrobu byly uloženy v nepoužívané místnosti. Přišli jsme na ně, když jsme tam uklízeli. Nevěděli jsme, k čemu patří,“ vzpomínal farář Pavel Šimák. „Myslím, že anděly jsme našli zase v jiné místnosti. Místní, přistěhovaní většinou až po válce, si to také moc nepamatují,“ míní. „Ale když se později na kaplický boží hrob ptali Němci, už jsme věděli, o čem mluví,“ dodal.
Osvětlený Boží hrob zájemci najdou u bočního vstupu v místě, kde stává betlém.
„Nyní o Velikonocích tu bude vystaven měsíc, aby si ho lidé mohli prohlédnout. Proto ani po zmrtvýchvstání Ježíše nezakryjeme ležícího Krista, jak se to dělává, a jenom místo kříže postavíme sošku živého Krista,“ vysvětlil.
O svátcích je Boží hrob k vidění kdykoliv během dne, po svátcích denně od 14 do 16 hodin.
Až pracovníci fary Boží hrob opět ukryjí před zraky veřejnosti, bude třeba sehnat odborníka, který by dekorace se skleněnou mozaikou zrestauroval, protože některá ze sklíček chybějí. „To je perla, kterou je třeba zachránit,“ důrazně říká Jan Dekret. „Už jsem prošel kvanta kostelů, ale takový unikátní Boží hrob nikde neměli.“ „Ani já jsem nikde nic podobného neviděl, souhlasí i páter Pavel Šimák.