S volně pobíhajícími psy mají problémy v Brloze. Obec se rozhodla proti bezohledným majitelům vyzbrojit novou obecní vyhláškou o zákazu volného pobíhání psů.

„Není problém potkat psa na vsi bez svého majitele v jakékoliv hodině. A to nemluvím o tom, co po sobě zanechávají. To by se mělo řešit,“ míní místní občan Miroslav Sklář. „Nejhorší je to v zimě, kdy pes vykonává svoji potřebu, kde ho napadne. Když nám poté roztaje sníh, tak se objeví místa, která jsou slušně vystlaná. Najít pak něco takového na podrážce, není zrovna příjemné,“ řekl starosta Libor Lev.

Co obci zbývá? Jednoduše zatoulaného a neoznačeného psa odvézt do útulku. „Pokud se toulá pes, který evidentně nikoho není, tak ho většinou starosta naloží a přiveze k nám,“ řekla vedoucí českokrumlovského psího útulku Vladimíra Garajová. „Momentálně moc zatoulaných psů nemáme,“ dodala.

Obec Bujanov v tomto směru spolupracuje s Městskou policií Kaplice. „Kapličtí policisté vykonávají svoji pravomoc i na území naší obce. Mají odborníka na odchyt psů, který je určitě zapotřebí. Pes poté krátkodobě pobývá v Kaplici,“ řekl starosta Bujanova Bořivoj Vojče. Podle něho by bylo ideální v obci vybudovat dočasné umístění psů. „Nebyl by to útulek, ale nějaký kotec. S chycenými psy je totiž problém například o víkendu, kdy je těžké se do útulku dovolat a nějak to řešit. Pes by pak nemusel být uvázaný někde u obecního úřadu,“ řekl Vojče.

O psy v útulku je poměrně zájem. Často si pro utečence přijde i jeho majitel. „Většinou se tak stane, když ve vesnici hárá fenka a přiběhne za ní pes z jiné vsi,“ řekla Garajová.