Brýle, naprostá samozřejmost, nad kterou se v České republice pozastaví málokdo. Někteří lidé mají brýlí hned několik, některé už ani nepoužívají. Jakou cenu ale mají jinde, napadne jen málokoho.

Například v Africe vyjdou jedny brýle na celoroční průměrný plat, a toho se rozhodla využít společnost Siriri, aby mohla lidem v nouzi podat pomocnou ruku. Rozjela sbírku brýlí pro Afriku, do které se zapojily také Základní škola Velešín a Gymnázium, Střední odborná škola ekonomická a Střední odborné učiliště Kaplice. Obě školy potvrzují, že lidé prokázali svoji solidaritu a přinesli mnoho brýlí. Sbírka, která v Kaplici skončila na konci května a ve Velešíně včera, byla v regionu velice úspěšná.

Pilní Kapličtí

„Nasbírali jsme 246 brýlí, takže to byl velký úspěch. Řekla bych, že ještě více byli aktivní učitelé než žáci. Jeden kolega jich přinesl hned několik. Já také nějaké přidala,“ řekla zástupkyně ředitelky Gymnázia, SOŠE a SOU Kaplice Jiřina Staňková.

Lidé nezklamali

Velešínská základní škola si na nezájem také nemůže stěžovat.

„Brýlí tu máme celou bednu, sice jsme měli stanovený čas, kdy nám je mohli lidé nosit, ale přijímali jsme je samozřejmě kdykoliv,“ zmínila referentka školy Růžena Hrdá.

Celorepubliková sbírka končí 15. června. Než se brýle vydají na dlouhou cestu do Afriky, projdou rukama odborníků, kteří je přeměří, vyčistí a označí.
Kdo má ještě zájem o podpoření zajímavého projektu a nestihl termín v Kaplici či Velešíně, tak brýle může ještě poslat přímo do Prahy. První zásilka putovala do Afriky již v listopadu 2007.

Více v úterním (3. června) Českokrumlovském deníku.