Jihočeskému moři – Lipnu, chybějí velké dravé ryby. Z háčků mizí hlavně vysoce ceněný candát. Sportovní rybáři se ale nemíní se současnou situací smířit a zvažují i vyhlášení rybí rezervace.

„V poslední době se mění rybí obsádka v Lipně. Připravujeme opatření, která by měla trend ústupu candáta zastavit,“ řekl včera Deníku Milan Hladík, hospodář Jihočeského územního výboru rybářského svazu v souvislosti se zahájením rybářské sezony.

Vedle ochrany generačních ryb a větší přísnosti při kontrole předpisů chtějí sportovní rybáři sáhnout i k mimořádnému kroku. Zvažují, že by zakázali lov v jedné vybrané větší zátoce Lipna a vyhlásili zde rybí rezervaci.

Kdysi poskytovala rybám bezpečné útočiště velká část pravého břehu, která byla v hraničním pásmu a veřejnost sem prakticky neměla přístup. Teď by se část Lipna, i když mnohem menší, vrátila o dvacet let zpět. V současnosti se k záměru vyjadřují místní organizace rybářů, hlavní rozhodnutí padne v květnu na územní konferenci. Kyselovská zátoka by se pak od příštího roku mohla stát hájeným územím. Kromě výstražných cedulí na břehu by chráněnou plochu vymezovala na hladině hranice z plovoucích bójek.

„Lipno je hrozně zplundrované. Myslím si, že v zájmu rybolovu budou všichni souhlasit,“ komentoval záměry svazu čtyřiapadesátiletý Jan Svoboda z Českých Budějovic, který každý rok věnuje rybolovu u Frymburku dva týdny dovolené v kuse.

K řešení problematiky Lipna chtějí rybáři přizvat i akademii věd, protože obsádka se postupně mění i v dalších přehradách.