Třicet let působení v budově na Chvalšinské ulici tento týden slaví Gymnázium Český Krumlov. V rámci oslav vyšla i publikace pojmenovaná Gymnázium Český Krumlov v proměnách času, která měla ve středu ve sborovně školy svůj křest.

„Říkal jsem si, že bych vybral jeden den, který bych popsal po deseti letech. Jenomže třídní karty se skartovávají. K dispozici jsou tedy jen různé maturitní protokoly či výkazy. Rozhodl jsem se tedy pro jinou variantu, kdy jsem popsal vývoj maturity od roku 1947 do roku 2000,“ řekl autor publikace Zdeněk Duffek.

Autora čekala náročná práce, kdy se prokousával materiály z Okresního archivu Český Krumlov.

„Přiznám se, velice obdivuji, že se do toho pustil. Kdyby to dal někdo za úkol mně, byla by ta publikace velice suchá,“ usmívala se uznale ředitelka školy Jana Cipínová. „Pan Duffek k tomu přistoupil velmi s nadhledem a šarmem. Kniha nepopisuje historii budovy, ale proměnu maturitní zkoušky, což je vlastně to nejdůležitější,“ dodala.

Mezi zveřejněné zajímavosti například patří i důvod, proč se před třiceti lety gymnázium přestěhovalo z Linecké ulice (tehdy Švermovy) na Chvalšinskou. Stalo se tak po té, kdy se v původní budově propadla chodba v prvním poschodí a kvůli tomu vzaly za své všechny fotopřístroje v přízemí. Tehdy zrovna přijela komise z Prahy, která zjišťovala stav školních budov. Stěhování tedy bylo na spadnutí.

V publikaci jsou také zmíněna jména známých osobností, které školou prošly, například bývala ministryně školství Dana Kuchtová nebo slavný hudební skladatel Petr Eben. „Chtěla jsem, aby tam byly všechny významné osobnosti a události. Není to žádná kronika, tak tam nemůže být každý. Omlouvám se tedy všem, kteří tam nejsou dostatečně zmíněni,“ řekla Cipínová.