Otázka zdražování bydlení, a to ať už celých nemovitostí nebo jednotlivých bytů, není tak jednoduchá, jak by se laikům mohlo zdát. Ve hře je spousta faktorů a okolností.

„Předloni a loni nastal na Českokrumlovsku dramatický nárůst cen bytů, relativně rostly i ceny nemovitostí,“ říká Petr Brech z Reality Český Krumlov. „K velkému posunu cen ale došlo zejména u bytů a stavebních pozemků. To neovlivnili cizinci, ale fakt, že už asi dva roky je poptávka po bytech vyšší než nabídka. K dnešnímu dni už se ale nabídka bytů dostala k horní hranici, takže předpokládám, že letos dojde naopak k posunu cen dolů.“

Chtějí vydělat

Nezkušení lidé při prodeji bytů často vycházejí z cen, které vysledují při procházení inzerce, navíc se samozřejmě snaží byt prodat co nejvýhodněji. Proto mnohdy nasazují ceny vyšší, než je zdrávo. I to je jeden z důvodů, proč ceny šplhají vzhůru. „Svůj podíl na tom mají i banky a stavební spořitelny, které se předhánějí v poskytování úvěrů, ale i ony mají své hranice, kam až mohou jít,“ zamýšlel se Petr Brech. „Tento rok došlo ke zdražení úvěrů, takže už ani tyto peněžní ústavy nebudou moci poskytovat tak vysoké úvěry jako doposud, takže i proto ceny bytů půjdou zase dolů.“

Rada nad zlato

Lidé prodávající byty či nemovitosti by se tedy měli raději nejprve poradit se zkušenými odborníky. „Jedna věc je totiž nabízet prodej nemovitosti a druhá věc je ji prodat. A mezi tím je velký rozdíl,“ upozorňuje českokrumlovský makléř. „Drtivá cena nemovitostí se za příliš vysoko nasazené ceny neprodá. Čili stručně řečeno jedna věc je chtít za byt 3 + 1 milion a druhá věc opravdu za ten byt milion dostat.“ Loňský rok byl pro prodávající velice výhodný a tato tendence ještě chvíli potrvá.

„Ceny bytů, třeba 3 + 1, jehož cena se dnes pohybuje kolem 900 000 korun až milionu, se zvedly za poslední rok až dva o sto až 150 000 korun. Ovšem podle mě dosáhly maximálního vrcholu a prodejci budou muset jít s cenami zase dolů, pokud nebudou chtít platit prázdný byt,“ podotkl Petr Brech.

Klienti realitních kanceláří často nechtějí dát na to, co jim makléři radí a z ceny bytu nesleví. Prázdný byt pak nabízejí půl roku rok. „A zbytečně se jim prodraží, protože ho musejí platit i když mají nulovou spotřebu energií,“ dodal makléř.