Páteční ceny pohonných hmot za litr v regionu:
Armex Oil Dolní Dvořiště (Natural 95 – 25, 30 Kč, nafta – 27, 90 Kč)
Pletka Chvalšiny (Natural 95 –24, 10 Kč, nafta – 26, 90 Kč)

„Řekla bych, že lidé jezdí čerpat pořád stejně. My jsme odkázáni spíš na kamiony, které budou tankovat tak či tak,“ řekla včera Ludmila Součková z Armex Oil Dolní Dvořiště, kde cena Naturalu 95 klesla na 25, 30 korun za litr.

Nekupují do zásoby

„Lidé nemají tolik peněz, aby najednou brali více benzinu. Je ale pravda, že se dá vždycky při zlevnění vypozorovat přece jenom o něco větší zájem,“ uvedla Ludmila Jarkovská z Firmy Pletka Chvalšiny, kde včera stál litr Naturalu 95 24,10 koruny.

I přes pro většinu řidičů příznivé ceny se najdou lidé, kteří věří, že by mohly jít ještě níže. „Pohonné hmoty jsou levné, ale i tak pořád drahé. Myslím, že by to mohlo jít dolů klidně ještě o pět korun,“ přál by si Otto Spurný z Křemže.

Auto je výhodnější

Podle Jiřího Zedka z Českých Budějovic, který často dojíždí autobusem do Českého Krumlova za přítelkyní, by na padající ceny pohonných hmot měly zareagovat hlavně dopravci. „Zrovna včera jsem přemýšlel, že začnu jezdit autem, protože autobusy jaksi na levnou naftu nereagují a chtějí stále stejné peníze. Každý si pak samozřejmě vypočítá, že na projetém benzinu už oproti jízdence tolik neprodělá,“ míní Zedek.

„Vlaky jsou také pořád pěkné drahé a to chtějí ještě zdražovat,“ routí hlavou hlavou také Marie Spurná z Křemže.

Renata Sedláková z českokrumlovské Ramvej bus se ale brání, že to není tak jednoduché. „My nemůžeme jen tak zlevnit, protože nám ceny jízdného přicházejí příkazem z kraje. Nemůžeme si tedy jízdné nastavit sami. Někteří dopravci by totiž šli s cenou až moc dolů nebo by se mezi sebou domluvili tak, že by to bylo vůči ceně nafty nepřiměřené,“ vysvětlila Sedláková.

„Nafta je momentálně levná, ale příště může zase hodně rychle vylétnout nahoru. Ostatně, myslím si, že cena nafty takhle nízko dlouho nevydrží. Co vím, tak se zlevňovat nebude,“ dodala.

Podle jejích slov si dopravci momentálně kompenzují ztráty z období, kdy byla nafta naopak příliš drahá.

„Když byla nafta hodně drahá, tak žádné zásadní zdražení nebylo, tak se to teď vyrovnává,“ řekla Sedláková.

Václav Votruba, Zuzana Kyselová