Konírny zde byly od 16. století až do roku 1938, za minulého režimu v budově sídlila veřejná bezpečnost. Nejvýraznějším prvkem této stavby je třílodní sloupová síň s křížovými klenbami, v níž donedávna sídlila soukromá galerie.

„Cílem projektu není jen obnova dlouho nevyužívaného a historicky zajímavého objektu bývalé Sloupové síně," vysvětlil kastelán Pavel Slavko, „ale zároveň jeho funkční rehabilitace pro zcela nové využití – pro poznání, bádání a studium." Mimořádné hodnoty města podle Pavla Slavka nesmějí být vnímány jen jako turistická atraktivita a podnikatelský potenciál, ale je třeba je i poznávat, studovat a musí být o ně pečováno.

„Oprava objektu potrvá do příštího roku a bude se využívat celý dům," prozradil Petr Pavelec, ředitel českobudějovické územní památkové správy Národního památkového ústavu (NPÚ). „Měly by tam být učebny, přednáškové prostory, ale současně také ubytování a kompletní zázemí pro studijní zájezdy."

Podle ředitele prostory budovy, pracovně nazývané Malá krumlovská univerzita, přinesou velký komfort, zároveň v nich ale bude komornější atmosféra.

Kromě toho, že návštěvníci budoucího Centra studijních pobytů najdou v budově všechno, co potřebují, NPÚ počítá také s tím, že pro potřeby stravování bude částečně využívána protější budova Solnice. „V části, kde byla předzahrádka, přípravna soukromé restaurace a bar, by mělo vzniknout něco jako menza," doplnil Petr Pavelec.

Centrum studijních pobytů se zaměří na problematiku správy, obnovy a rozvoje památky UNESCO i na otázky týkající se kultury a venkova v Čechách a střední Evropě. „Tato témata jsou lákavá pro řadu uměleckých škol a domácích i zahraničních univerzit, které již mnoho let usilují o možnost poznávacích studií s pobytem v místě," podotýká Pavel Slavko.

„Kromě toho, že Krumlov je jeden z nejnavštěvovanějších českých hradů a zámků a je dlouhodobě velmi kvalitně vedený, rozvíjí se zde také celá řada vědeckých programů," potvrdil kastelánova slova Petr Pavelec, podle něhož už dlouhá léta existuje intenzivní poptávka univerzit a dalších vzdělávacích institucí z celého světa, které se chtějí věnovat otázkám kulturního dědictví a krumlovský areál chtějí k tomuto účelu využívat. „My jsme jim už i vycházeli vstříc, ale vždy to bylo, řekl bych, ve spíše provizorních podmínkách. Teď se naskytla možnost pojmout to komplexně a vyjít jim plně vstříc."

Centrum bude přínosem i pro město, neboť z prvního zámeckého nádvoří vznikne jakýsi malý univerzitní kampus. „Celé to je a bude plně v naší režii, personálně jsme připraveni," doplnil ředitel. „Bude to Krumlovská univerzita v režii Národního památkového ústavu."