I když německy mluvící turisté na Českokrumlovsku ubývají, stále jsou jednou z nejsilnějších skupin. Podle českokrumlovského průvodce Stanislava Jungwirtha mají o našich památkách největší přehled.

„Řekl bych, že toho o nás Němci vědí nejvíc. Výklad může jít tedy do větší hloubky. Víc se zajímají. Lidé, kteří si zvolí prohlídku, mají většinou zájem o nové poznatky. Je to ale subjektivní pohled,“ řekl Jungwirth.

Silné zastoupení mezi turisty mají stále Asiaté, kteří patří ke specifické skupině návštěvníků. Své cestičky si začínají nacházet kromě Českého Krumlova už i do jiných památek v regionu.

„Asiaté do Zlaté Koruny také přijíždějí. Samozřejmě nemůžeme konkurovat nejviditelnějším turistickým destinacím, což jsou na jihu Čech Český Krumlov a Hluboká,“ řekl vedoucí správy Kláštera Zlatá Koruna Zdeněk Troup. „Myslím si ale, že v nabídce nezaostáváme,“ dodal. Podle Troupa narostl i počet turistů z Holandska, Francie a anglicky mluvících zemí.

„Holandská klientela je u nás hodně zastoupená,“ potvrdila rovněž kastelánka hradu Romžberk Andrea Čekanová. Českokrumlovský zámek ale hlásí, že letos vypozoroval u Holanďanů naopak úbytek.

Český Krumlov stále patří mezi velice vyhledávaná města. Co podle Jungwirtha cizince nejvíc v Českém Krumlově fascinuje?

„Město jako celek, jeho malebnost a jedinečná atmosféra. Má genius loci. Český Krumlov je zasazen do přírodně velmi zajímavých podmínek,“ upřesnil.