Václavové a Václavky se tradičně sešli v sobotu v podvečer na českokrumlovském náměstí v rámci Svatováclavských slavností v Českém Krumlově. Vyfotili se společně na podiu před radnicí a pět vybraných dostalo od města dárek. Nejdříve se ale dopoledne zapsali do pamětní knihy města.

Pět Václavů

Nejmladším Václavem se letos stal dvouletý Václav Bauer z Českého Krumlova. Jaké pojmenování slýchává doma nejčastěji? „Nejčastěji je to Vašík. Když ale zlobí, tak je to Václav,“ usmála se jeho maminka.

Protikladem byl Václav nejstarší. Tím se stal Václav Novotný z Českého Krumlova, který 22. září oslavil 81. narozeniny. „Zdraví stále slouží,“ prozradil Novotný. A jaký je podle něj lék na dlouhověkost? „Mimo jiné slivovička.“ „Jojo, tak to budu nesmrtelný,“ zasmál se jeden z přihlížejících.

Vyhodnocovala se i kategorie nejmenší a nejvyšší Václav. Nejmenším se stal Václav Kouba z Větřní, který měří pouhých 92 centimetrů. Do pamětní knihy města se ráno sice zapsal, ale na vyhlášení výsledků již nedorazil. Nejvyšší Václav Neumann z Tupadel u Čáslavy ale na podiu nechyběl. K vítězství mu pomohla výška 189 centimetrů.

„Do Českého Krumlova jezdím každý rok, protože jsem účastníkem zdejšího jarmarku. Přijet sem kvůli zapsání do pamětní knihy by bylo trošku z ruky,“ řekl Neumann. „Předvádím výrobu z kůže. Kšefty letos nejsou nejhorší, ale byly už lepší,“ dodal.

Jako poslední byl vyhlášen Václav z největší vzdálenosti. Vítězný Václav Blažek pochází až z Frenštátu pod Radhoštem, což je podle komentátora dálka 312 kilometrů. „Omyl, jel jsem 400 kilometrů,“ vyvrátil s humorem slova moderátora Blažek. Co ho přivedlo do Českého Krumlova? „Manželka tady nabízí různé vyšívané ozdoby. Celkově sem ale jezdíme z nostalgie, protože je tu úžasné prostředí,“ řekl Blažek.

„Jsem rád, že tradice stále pokračuje, byť letos rekord překonán nebyl. O to to ale bude snažší příští rok, když vás přijede ještě jednou tolik,“ popřál Václavům a Václavkám starosta města Český Krumlov Luboš Jedlička.

„Jste nositelkami a nositeli krásného jména,“ dodala místostarostka Jitka Zikmundová.