To, že dnes divadlo září novotou, vnímáme jako samozřejmost, ale na dobu před šestnácti lety už jsme zapomněli. A přitom to tehdy byla doslova ruina. Stejně jako některé protější domy ve stejné ulici. Ostatně jako mnoho jiných domů v Českém Krumlově. Oprýskané fasády, stavby podepřené dřevěnými kládami, slepá okna.

Oživené vzpomínky

Pokud si chcete osvěžit paměť, nenechte si ujít výstavu Český Krumlov v proměnách času. Tu najdete právě v prostorách českokrumlovského Městského divadla a kromě města jsou jejími hlavními aktéry Milena Nováková a Josef Prokopec.

Princip je jednoduchý. Vedle sebe jsou k vidění fotky z let šedesátých či sedmdesátých a z doby současné. „K tématu proměn mne přivedla tvorba mého zkušenějšího a staršího fotografického kolegy z Fotoklubu Josefa Prokopce,“ uvedla Milena Nováková. Josef Prokopec totiž fotografuje Český Krumlov intenzivně od druhé světové války. Pak už stačil jen nápad a intenzivní práce, kterou oba dva absolvovali od jara letošního roku. Celkem zpracovali společně na 250 snímků, ovšem v zásobě jich mají ještě daleko více. I tento počet vydá nejméně na jednu pořádnou knihu.

Některé změny města jsou patrné na první pohled: Dnes opravené domy historického centra nebo celé zmizelé ulice Pod Kamenem nebo na Plešivci a místo nich domy úplně jiné.

Mění se i lidé

Mění se ale i lidé uvnitř města. „Byly doby, kdy jsem v naší ulici vyfotil hlouček třiceti dětí, které tam bydlely. Dnes tam máme jednu maminku s kočárkem a říkáme si, jaký je to nádherný přírůstek,“ vzpomíná Prokopec.

Byly ovšem také časy, kdy se fotografovalo na kinofilm, což bývávalo nedostatkové zboží. „Vedoucí českokrumlovské drogerie pan Frčka dostal pro celý Krumlov třeba jen deset kinofilmů a když na vás jednou za měsíc vyšel jeden kinofilm, tak co jste mohli vyfotit? Trochu toho kluka doma, trochu manželku a občas město, zvlášť, když jste pozorovali, jak se mění,“ zavzpomínal Josef Prokopec.