Na rozdíl od jiných Japonců není ve městě jako turista, ale své rodné Tokyo vyměnil na několik týdnů za malý přístěnek. V něm tvoří přímo na ulici, před zraky kolemjdoucích, kamennou sochu. Zázemí našel v Egon Schiele Art Centru. Jak sám Tets uvedl, skulptura ukazuje vodní kruhy na hladině a se skutečnou vodou, tedy případným deštěm, bude i v souznění. „Soustředné kruhy na jedné straně jsou vstupem, začátkem. Na druhé straně sochy pak výstupem, koncem,“ doplnil včera abstraktní symboliku Tets Ohnari s tím, že dílo je určeno pro Hlubokou nad Vltavou. Tam bude také po dokončení k vidění.

Symbolika

Plastika vytesaná a vybroušená ze sliveneckého mramoru symbolizuje jakési nekonečné prolínání začátků a konců a proudící energii. Podnět pro vytvoření sochy vyšel ze strany hlubockého starosty a senátora Tomáše Jirsy.

„Práce už Tets zahájil vloni, ale pak dostal zánět slepého střeva, se kterým ležel i v českokrumlovské nemocnici. Sochu tedy letos vlastně přijel dodělat,“ uvedl včera senátor Jirsa. „Na jednu stranu je to socha abstraktní, ale kruhy na vodní hladině jsou realistické. A mramor je nezničitelný. Nejen já jsem přesvědčen, že to bude krásné dílo.“

Ohnari se takto zařadil mezi další umělce, kteří našli v Českém Krumlově zázemí díky Egon Schiele Art Centru a také mezi ty, kteří dokáží tvořit před zraky kolemjdoucích turistů přímo na ulici. Podobně probíhalo v minulých týdnech na nádvoří kláštera i sochařské sympozium Otesánci. Bez zajímavosti není ani to, že Tets studoval kromě Tokyo National Univeristy of Fine Arts and Music také v České republice. Na Akademii výtvarných umění a Vysoké škole umělecko průmyslové v Praze.