I přesto, že vystudovala gymnázium, byla vedena v evidenci uchazečů úřadu práce v Českém Krumlově od roku 2000. Teprve nyní přišla změna. „Po dlouhých sedmi letech jsem získala vysněné zaměstnání,“ dodává.
Cesta ke změně
Zásadní pomocí pro ni totiž bylo její zařazení do programu Cesta ke změně. Tímto projektem prošlo šedesát osm lidí z českokrumlovského regionu. Celkem našlo zaměstnání 25 dlouhodobě nezaměstnaných. Jak uvedl Tomáš Zunt, předseda občanského sdružení ICOS, projekt po dvou letech končí. „Výsledky Cesty ke změně hovoří o tom, že obdobné aktivity jsou velice potřebné především pro ty, kteří se proti své vůli stali dlouhodobě nezaměstnanými a pro lidi s nejrůznějšími hendikepy, které jim znesnadňovaly návrat do práce,“ přiblížil včera Zunt. Tito lidé byly vybíráni do programu za součinnosti s českokrumlovským úřadem práce. V průměru byl jeden účastník programu v evidenci úřadu práce přes pět let, někteří ale byli bez zaměstnání i let patnáct. Hlavním cílem poradenského programu je motivovat a podporovat jeho účastníky. „Cílem ale není jen to, aby si účastníci programu práci našli, ale aby si ji také udrželi,“ doplnila koordinátorka projektu Ingrid Jílková.
V průběhu Cesty ke změně byla zúčastněným nejprve nabídnuta možnost takzvaného pracovního pokusu, tedy jakési práce na zkoušku u konkrétního zaměstnavatele. V případě úspěšného ukončení praxe nabídl zaměstnavatel běžnou pracovní smlouvu.
A co dál?
Cestu ke změně společně financovaly Evropský sociální fond a náš státní rozpočet. „Byli bychom moc rádi, kdyby se něco podobného zopakovalo,“ ohodnotila projekt Jindra Vávrová z českokrumlovského úřadu práce. To ale bude možná problém. Podle Ingrid Jílkové zatím žádné evropské ani jiné granty na případnou další Cestu ke změně vypsané nejsou. A nestalo se tak už rok a půl. Jen za poslední půl rok odložilo ministerstvo práce a sociálních věcí vypsání takového grantu už nejméně třikrát.