Poprvé ve čtvrtek jednalo tříčlenné představenstvo společnosti Carthamus, která vlastní kotelnu v Domoradicích, s tamními pracovníky energobloku. „Včerejšek hodnotíme velice pozitivně. Navzdory tomu stále setrváváme ve stávkové pohotovosti kvůli mzdám,“ sdělil včera mluvčí patnácti zaměstnanců teplárny předseda odborů KOVO Jiří Řihout.

Jak jsme již čtenáře informovali, pracovníci teplárny se snaží dosáhnout alespoň takového zvýšení mezd, jež by krylo inflaci. Společnost Carthamus se brání, protože teplárna prodělává, a když je podnik ve ztrátě, není možné mzdy zvyšovat.

Na čtvrteční výrobní poradu ve výdejně jídel se dostavili téměř všichni pracovníci teplárny bez ohledu na to, zda právě mají volno a z jaké jedou dálky. Představenstvo společnosti je dopodrobna seznámilo se situací v podniku. „Všechno nám vysvětlili. Toto sezení mělo být dřív a všechno mohlo být jinak. Zatím to ale nedopadlo nijak. Má se konat další jednání,“ řekl včera jeden z pracovníků.

K vyhrocené situaci v krumlovské teplárně mezi zaměstnanci a vedením možná ani nemuselo dojít. To ukázala čtvrteční debata, na kterou mezi pracovníky domoradické kotelny poprvé po 2,5 roce zavítalo nejvyšší velení společnosti.

„Potřebujeme se vzájemně. Ani jedna strana to nechce hrotit. Spíš to bylo o tom, že se s námi z nejvyššího vedení vůbec nebavili, nesdělili nám plány, informace, které se k nám dostaly, se tříštily. Byli jsme tu prostě až ti poslední,“ vyjádřil včera pocity kolektivu další z pracovníků, kteří nechtějí být jmenováni.

„Kotelna nevydělává, peníze nejsou, ale myslím, že nějaké cestičky, jaky ty peníze o trochu zvednout, by se mohly najít,“ podotkl jiný. „Situaci chápeme, ale aspoň drobet přidat chceme – alespoň valorizaci inflace. My už jsme ustoupili dost.“

Diskuze z očí do očí částečně obnovila důvěru zaměstnanců k managementu a zklidnila napětí v energobloku. Poté jednal předseda představenstva s odboráři o mzdách. „Zatím bohužel můžeme říci jediné. Dohodli jsme se na dalším jednání v příštím týdnu bez účasti arbitra, na jehož jmenování ministerstvem bohužel pořád čekáme,“ řekl Jiří Řihout.