Navázalo se tím na vyznačení pramene Křemežského potoka, které proběhlo před několika lety poblíž Tisovky. Chlumský potok je totiž podle starosty Křemže Josefa Troupa po Vltavě a Křemežském potoku nejvýznamnějším tokem na území městyse.

Samotného označení se ujala Společnost žebříkového kamene, jejímž cílem je osvěta historie, přírody, krajiny a všech zajímavostí souvisejících s územím Blanského lesa, společně s městysem Křemže a spolkem dobrovolných hasičů v Chlumu.Ten prostřednictvím svého starosty převzal nad celou akcí záštitu.
„Velkou pomoc při realizaci této akce poskytly Lesy České republiky, město Český Krumlov a Správa CHKO, bez jejichž pochopení a vstřícnosti by se projekt nemohl uskutečnit,“ poděkoval Troup.

Starosta Křemže v rámci akce pronesl i proslov. „Voda je přírodní živel, bez kterého nemůže existovat nic živého na této planetě, a přesto ji vnímáme jako něco samozřejmého. Jak jsme na ní závislí, zjistíme většinou až v okamžiku, kdy je jí málo nebo moc,“ sdělil Troup přítomným svůj názor a popřál prameni Chlumského potoka, aby se stal oázou pro všechny na těle i duši unavené poutníky a aby byl vždy čistým pramenem a ne běsnícím živlem, před kterým mají lidé strach.

Doprovodem bylo vystoupení místních muzikantů z Krásetína a Holubova, kteří pod vedením Václava Klimeše z Holubova složili, zahráli a zazpívali právě pro příležitost označení pramene dvě písničky. Tečkou za celou akcí byl přípitek z pramene křišťálové vody, kterým se budou moci osvěžit i ostatní návštěvníci Blanského lesa. „V srdci Blanského lesa se sešla pestrá společnost všech, kteří touto akcí žili a kteří mají srdečný vztah k této krásné části Jihočeského kraje“, dodal Troup.