K seniorům v domově Wágnerka v Českém Krumlově se uzavřely dveře už v pátek odpoledne, v českokrumlovské nemocnici od včerejška.

Ve Wágnerce v ulici Nad Nemocnicí jsou klienti izolováni od nebezpečných virů od pátečního odpoledne. „Zákaz návštěv v našem zařízení platí do odvolání," přitakala Hana Spoladore, jednatelka společnosti. „Po vizitě, zhruba v pět hodin odpoledne, ho vyhlásila naše lékařka. Kdy bude zákaz zrušen, prozatím netušíme, epidemie chřipkových onemocnění ještě nedosáhla vrcholu."

Bez návštěv se nyní musejí obejít i pacienti českokrumlovské nemocnice. „Jakmile počet nemocných přesáhne hranici epidemie, stanice nám doporučí, že by bylo záhodno návštěvy zakázat, aby se infekce nešířily dál," vysvětlila hlavní sestra nemocnice Dana Podholová.

V domově důchodců v Horní Plané návštěvníky zatím nevyhánějí, ale varují je. „Vyvěsili jsme výzvu pro rodinné příslušníky, aby ve vlastním zájmu zvážili, zda jsou návštěvy vhodné," sdělila ředitelka domova Renata Březinová. „Tak jsme to udělali i loni a osvědčilo se to. Neměli jsme problémy, chřipková epidemie nás nezasáhla." Ovšem posilují prevenci. „Už před týdnem, jakmile se o epidemii začalo hovořit, jsme výrazně zintenzivnili dezinfekční opatření, dezinfikujeme také vzduch a důsledně větráme," doplnila Renata Březinová.
V kaplickém domově pro seniory a jeho krumlovské pobočce jsou zatím v klidu.

„Situaci bychom řešili operativně," uvedla ředitelka domova Vladimíra Holczerová. „V zásadě nikoli zákazem, ale spíše doporučením."
Epidemii minulý týden vyhlásila Krajská hygienická stanice (KHS).

Informace o výskytu onemocnění získává KHS přímo z terénu.
„Každý týden nám praktičtí lékaři, jak pediatři, tak lékaři pro dospělé, hlásí výskyt akutních respiračních infekcí včetně chřipky," uvedla Ivana Krabatatchová z KHS. „V pátek ráno tedy víme, kolik bylo v každé věkové kategorii ošetřeno pacientů."

Z údajů hygienické stanice k aktuální epidemiologické situaci plyne, že v pátém lednovém týdnu na Českokrumlovsku stoupl výskyt akutních respiračních onemocnění v průměru o 38,7 procenta, u chřipce podobných onemocnění to bylo dokonce o 218 procent.

Krajská hygienická stanice také každý týden prostřednictvím výtěrů z krku a nosu pacientů zjišťuje, která konkrétní onemocnění mezi lidmi kolují. „Výtěry se posílají do Národní referenční laboratoře v Praze," popsala Ivana Krabatschová. „V okrese Český Krumlov byly potvrzeny chřipky typu A, na Prachaticku se objevily A i B." Podtypy, například H1N1, se u typů, které jsou běžně v terénu, obvykle nespecifikují.

Autor: Zuzana Gabajová