„Nemocní lidé chodí každý den," potvrdila zdravotní sestřička z ordinace ve Větřní. „S chřipkou přicházejí zhruba čtyři pacienti denně, ale zatím to není nic akutního. Teprve se to bude rozjíždět," sdělila.

Její slova potvrdila i epidemioložka z krajské hygienické stanice Ivana Krabatschová: „Onemocnění jsou na vzestupu. Některé kraje již epidemii chřipky vyhlásily. Na Českokrumlovsku je to zatím ještě v počátku. Nástup nemoci není nikterak markantní," uklidňuje. To však nic nemění na skutečnosti, že lidí s chřipkou přibývá.

Proto je třeba myslet na prevenci. Například vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí. Virus chřipky, RS virus a jiné virové infekce patří mezi kapénkové infekce přenášené vzduchem a s počtem lidí se riziko přenosu zvětšuje. Riziko přenosu infekce ale hrozí i při kontaktu s penězi.

„Vir chřipky se, mimo jiné, přenáší na penězích," připomněl Pavel Pleva z velešínské lékárny. „Když přijdete domů, myjte si ruce. Nějak jsme si to odvykli," nabádá.

Napomoci odolnosti imunitního systému může i ranní otužování. To se doporučuje ovšem jen zdravým jedincům.
Zvýšený přísun vitamínu C je známý všem. Obranyschopnost těla proti chřipce zvyšuje mimojiné také vitamín D.

Určitě máte doma ve spíži krabičku sardinek, nebo jiných rybiček v oleji. Dejte si je k večeři. Mořské ryby totiž obsahují vitamín D. Ten organismus spotřebovává, pokud je napaden nějakým virem a jeho zásoba je pro náš organismus žádoucí. „Část lidí po chřipce dostane opar. Je to způsobené i tím, že organismus k obraně spotřeboval vitamín D a nemá jeho další přísun," upřesnil Pavel Pleva.

Příznaky chřipky na sobě rozpozná každý. „Chřipka jako taková, která je způsobená virem chřipky, je náhlé onemocnění s náhle vzniklou teplotou, bolestí hlavy a kloubů," popsala Ivana Krabatschová. „Člověk ulehne do postele, může se přidružit kašel, ale nedá se to moc přechodit." V tu chvíli se toho nedá dělat moc.
Varianta očkovávání proti chřipce je diskutabilní. Na očkování panují rozdílné názory. „Víme, že typ viru chřipky, který tady nyní koluje, je obsažen ve vakcíně proti chřipce," vysvětlila epidemioložka. „Tedy ten, kdo se nechal naočkovat, má velkou pravděpodobnost, že se chřipce ubrání," pokračovala a dodala: „Je to individuální, ale účinnost vakcíny je zhruba kolem 80 procent. Záleží na věku. U lidí nad 65 let je očkování velice doporučované, protože prokazatelně brání dalším komplikacím, které u těchto lidí s chřipkou nastávají. U mladších je účinnost větší, ale nic není stoprocentní. Když se člověk naočkuje proti chřipce, tak to ještě neznamená, že nemůže onemocnět jiným virovým respiračním onemocněním," konstatovala.

A jak se chrání samotná epidemioložka, tedy odbornice na slovo vzatá? „Já se očkuji a chřipku nemám. Jakmile ale člověku není dobře, je třeba zalézt do postele, zůstat doma, vypotit se, vzít si nějaký přípravek proti teplotě, pít hodně čaje a doplňovat tekutiny a zvýšit přísun vitamínu C. Ale hlavně to vyležet. To je základ," uzavřela.