Na průběh voleb do krajského zastupitelstva v českokrumlovské nemocnici si stěžuje Bohumil Ježek z Českého Krumlova. Ten v té době ležel v nemocnici po operaci kyčle. Čekal, že ho navštíví volební komise s urnou, aby mohl odvolit, ale nikoho se nedočkal.

„Občanský průkaz jsem měl u sebe, volební lístky mi doručila rodina. Nikde jsem nečetl, že by se oproti minulým rokům ohledně voleb změnila pravidla. Proto jsem očekával, že nás ležáky obejde volební komise s urnou. Nic se nestalo, a to ani na ostatních pokojích,“ rozčiloval se Bohumil Ježek.

Jenomže, ač se mu to bude zdát zřejmě k nevíře, v nemocnici proběhlo vše správně. Aby pana Ježka navštívila volební komise, muselo by jeho trvalé bydliště spadat do volebního okrsku číslo 9. „Ovšem v té době nikdo takový v nemocnici nebyl. Občan z jiného volebního okrsku tam nemá právo volit, i když je z Českého Krumlova. Nemocnice totiž leží v okrsku 9. Každé volby mají jiný princip hlasování,“ vysvětlil Pavel Novák, vedoucí českokrumlovského odboru vnitřních věcí.

Z toho plyne, že člověk, který leží v nemocnici a nepatří do daného okrsku, by se musel nechat z nemocnice propustit, odjet domů, odvolit a zase se vrátit.
„Například u parlamentních voleb je to zase jinak. Žádná výjimka, třeba i kdyby si předem zažádal, aby komise z jeho okrsku za ním přišla s urnou, neexistuje. Komise nemůže jít do jiného teritoria,“ řekl Novák.

V okresní nemocnici tedy volili hlavně senioři ubytovaní v domově důchodců. Ti na to právo měli, protože jsou tam trvale přihlášeni. „Volby jsme v žádném případě neodbyli. Vše proběhlo tak, jak mělo,“ ujistil ředitel nemocnice Josef Kučera.