"Vůbec nic není rozhodnuto," řekl na přímý dotaz, co se bude dít se zanedbanými pozemky u sídliště Mír. "Ani supermarket, ani jiná komerční aktivita, ani bydlení. Nejdříve se musí dořešit restituční spory o část pozemku.Teprve pak bude prostor věci řešit," uvedl starosta Jedlička.Podle jeho názoru je pak ve hře mimo jiné i obchodní centrum.

Více v sobotním Českokrumlovském deníku.

Součástí akce, která ukázala Českokrumlovský deník jako moderní informační medium, se návštěvníci zapojili do marketinkových akcí a soutěží. K dobré pohodě vydatně přispěl swingový orchestr Českého rozhlasu České Budějovice.

Akci předcházela anketa Českokrumlovského deníku. Ptali jsme se, coobčanůmvadí a co by chtěli ve svém městě změnit.Problémů jsme zaznamenali fůru – od třeba parkovacích ploch, absence venkovního koupaliště až například ke stavu chodníků. Značná část lidí se ovšem opakovaně vrací k nevyužitým a krajně zanedbaným pozemkům v prostoru od supermarketů Lidl a Terno směrem k sídlišti Mír. Položili jsme tedy občanům anketní otázku, co dál s tímto prostorem, jestli zde potřebují další supermarkety, které se už připravují, nebo o nichž se reálně uvažuje. Odpovědi vypadají zcela jasně – supermarkety ne, a pokud ano, tak někde jinde, třeba v dosahu sídliště Plešivec, kde žádné nejsou.


Taková je realita
Současný stav zmiňovaných pozemků u Míru vůbec nejlépe znají jeho občané. Například Josef Zeman připomíná, že mnohé věci dělají městu čest a chválu. „Ovšem prostory před a za obchodními centry vše pěkné kazí. U Penny je zbořeniště, neupravený terén. Nevzhledný je prostor na pravé straně kruhového objezdu při vjezdu od Českých Budějovic. Cedule „Na prodej“ nenašla zájemce a snad to pole neorané nebude takto další roky. Za Lidlem je problém ještě složitější. Ne〜upravená zarostlá louka posetá plasty, papírem a jiným nevhodným materiálem,“ zdůrazňuje pan Zeman. „Ta louka mezi sídlištěm a obchodním centrem by už mohla mít rodný list. Už bylo hodně volených zástupců na radnici, ale nikdo tento stav neřešil…“


Bytové domy, nebo supermarket, nebo…?Pokud jde o pozemky pod Lidlem jsou v těsném sousedství silnice od Českých Budějovic. Je to nejfrekventovanější úsek z komunikací na území města. Všichni tudy ve směru od vnitrozemí přijíždí do Č. Krumlova a provoz se dělí až dále u Trojice a na křižovatce u Porákova mostu do všech možných směrů. Značný provoz vyvolává pochopitelně hluk 24 hodin denně. Otázka tedy zní, zda je vůbec vhodné stavět zde další bytové domy, nebo vybudovat něco, co obytný prostor odstíní od silnice. Podle starosty Luboše Jedličky se jeví jako vhodné vícepatrové garážové domy pro obyvatele sídliště. „Ale je tu samozřejmě i otázka vybudování dalšího supermarketu nebo obchodní galerie, nebo jakýchkoli obchodů, které by měly formu shopů,“ nezastírá starosta. „Tento pozemek je tak lukrativní, že v případě vyhlášení záměru jeho prodeje bychom nedostali adekvátní cenu za záměr bytových domů, protože ta by se musela promítnout do ceny bytů a bylo by nad hranicí únosnosti kupovat si byty v takových domech. Tuto cenu bychom mohli ale dostat v podobě jiného projektu, a tím by byl třeba i další supermarket,“ vysvětluje. „Museli bychom však velice citlivě zhodnotit, jaký sortiment by tam měl být, protože určitý sortiment v Českém Krumlově stále ještě chybí a občané nejen města, ale i z celého regionu projíždí přes Krumlov a pokračují dál do Českých Budějovic, kde požadované zboží lze koupit.“


Supermarket jako most k penězům
Ve vzduchu se tak vznáší další supermarket. Sice na místech, které zvelebení potřebují „jako prase drbání“, ale přání lidí se touto cestou neubírá. Vždyť minulé garnitury na radnici odmávaly již jiný v podobě Tesca na zmiňovaných pozemcích u Penny. Takové rozhodnutí už nelze odvrátit. Proč tedy další supermarket? To nemá město smysluplnější řešení?
Podle starosty město nemá právo řetězce hodnotit, zda je to dobrý či špatný záměr. „Ty od toho mají svá analytická oddělení, která jim vyhodnotí, proč stavět v Českém Krumlově se 14 tisíci obyvateli a nestavět v jiném stejně velkém nebo malém městě. Dokud bude zájem stavět v Českém Krumlově obchodní domy, měli bychom toho využít a mít zájem, aby se stavěly na pozemcích města a my je mohli dlouhodobě pronajmout nebo prodat. Získané peníze pak použít na to, na co je nemáme – vodovodní a kanalizační sÍť a povrchy chodníků a silnic, které nebyly řešeny někdy i desítky let,“ uvádí Luboš Jedlička.
A jsme u podstaty věci. Ta vypadá totiž tak, že bez zhodnocení pozemků silnými investory nebo developery se město nedostane k penězům, jež nutně potřebuje na investování do akcí, které občany trápí. Podle starosty je už mezi radními shoda, že peníze z takových mimořádných transakcí půjdou na deponované položky rozpočtu a budou uvolňovány na smysluplné projekty nebo na spolupodíly potřebné k některým projektům jako je třeba regenerace sídlišť.
Jisté tak je, že kromě Tesca u Penny vyroste nad bývalým „fordem“ téměř stovka krytých garážových stání a prostor od nich směrem k Lidlu a mezi kruháčem na Míru a Ternem se jeví jako lokalita k totálnímu přebudování. Svůj názor jak přebudovat a s jakým cílem můžete říci starostovi osobně již tento pátek po 15. hodině přímo v sousedství těchto pozemků před Lidlem na Dni s Deníkem. Starosta říká, že filozofie je zřejmá: „Využít cizí investici s tím, že bychom jim nadefinovali, jaké veřejně prospěšné stavby chceme v souvislosti s obchodním centrem vybudovat ve městě – kruhový objezd, autobusové zastávky, parkoviště a silnici, která dnes vede pod dětským hřištěm a která by navazovala na potřebný kruhový objezd. Ten by vyřešil vjezd do sídliště ale i směrem k SBD. Zabili bychom několik much jednou ranou a ještě z toho vytěžili několik desítek milionů pro deponovaný účet. Sledujeme tak víc, než je jen povolení supermarketu.“