Přesto se policie brání obecnému tvrzení, že větší počet cizinců, kteří přišli na Českokrumlovsko za prací, s sebou přináší podobné problémy. „Cizinců tu bydlí spousta. Problémy jsou, ale není možné všechny cizince házet do jednoho pytle. Je mezi nimi řada slušných lidí,“ přitakala starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová.
Soužití lidí na ubytovnách daleko od domova ale přináší úskalí. V neděli před půlnocí skončil spor dvou Moldavců v kaplické ubytovně rvačkou a bodným zraněním. Útočník jednal pod vlivem alkoholu. „Ovšem na to, kolik cizinců je tu soustředěno, jde o problémy ojedinělé,“ oponuje Vladimír Boledovič z kaplické policie, která spolu s cizineckou policií tyto lokality kontroluje.
Legálně pracuje na Českokrumlovsku 939 cizinců z třetích zemí. Nejvíce, 599, je Ukrajinců, dále 149 lidí z Moldavska, 119 Mongolů a další. Ze států Unie v regionu našlo práci 699 lidí, největší díl tvoří Slováci, pak Bulhaři a Rumuni. Převážně pracují na Kaplicku a Benešovsku. „A sice tam, kam se nehrnou naši nezaměstnaní. Hlavně jako šičky, montážní dělníci a kovodělníci,“ upřesnil Luboš Mlčák z Úřadu práce v Českém Krumlově.
Více si můžete přečíst v dnešním (středa 7. listopadu) vydání Českokrumlovského deníku.