Zítra čeká na krajské zastupitele prezentace Studie prodloužení regionální dráhy Rybník – Lipno nad Vltavou do Černé v Pošumaví. „Konkrétně to bude studie první etapy, úseku Lipno nad Vltavou – Frymburk,“ doplnila krajská tisková mluvčí Maria Ptáčková.

Studie počítá s prodloužením od zastávky vlaku, která nyní funguje jako konečná stanice pod Lipenskou přehradou. Odtud by mělo být prodloužení vedeno tunelem, který bude ústit poblíž benzinové čerpací stanice v Lipně nad Vltavou. Tomu by mělo odpovídat i vyřešení úrovňového převýšení mezi dosavadním nádražím pod Lipnem a budoucím vjezdem do obce.

Dále bude trať kopírovat hlavní silnici podél přehrady až do Frymburka, v další etapě pak až do Černé v Pošumaví. Technicky by měl vlak být jakýmsi hybridem, který umožňuje jízdu po klasickém železničním kolejovém svršku, ale stejně tak i po tramvajovém. Tato kombinace by měla umožnit například i jízdu intravilánem Frymburka, kde se počítá s klasickou tramvajovou zádlažbou.

„Myslím, že pro tuto naši oblast je to ideální způsob hromadné přepravy ať už v létě, nebo v zimě,“ konstatoval k věci místostarosta Frymburka Luboš Krejza. „V současné době se připravuje i dokumentace pro územní rozhodnutí, potom už je otázkou, kdy se vše schválí, vydá se mimo jiné stavební povolení a seženou peníze,“ vyjmenoval místostarosta aktuální stav. Vzhledem k obecné prospěšnosti projektu by se vše mohlo uskutečnit v horizontu do pěti až deseti let, ale to už bude záviset mimo jiné i na zítřejším přístupu krajských zastupitelů.

„Průchod naší obcí i celkovým územím je poměrně složitý technicky i ve vztahu k ochraně přírody,“ přiblížil starosta Černé v Pošumaví Jan Voldřich. „Projekt ze strany obce podporujeme, ale žádné přesnější termíny prodloužení až k nám zatím jasné nejsou.“