Českokrumlovsko navštívil známý detektiv Packal. Nejdříve svoji návštěvou poctil v pátek Český Krumlov, poté v neděli Rožmberk a nakonec v pondělí Vyšší Brod. Nebyl tu však na dovolené, nýbrž služebně. I na Českokrumlovsku řádí kriminální živly, Packal s dětmi z Plzně a Strakonic šel například ve Vyšším Brodě po stopách padoucha inženýra Šíleného, který v tamním klášteře ukradl jednu svatou sošku. Že je zápletka jak ze scénáře hollywoodského filmu? Možná. Nejedná se však o nic amerického, ale o další díly soutěžního pořadu Případy detektiva Packala, který natáčí Česká televize.

Vyšší Brod

„Dnes bychom chtěli dětem více představit klášter Vyšší Brod, život cisterciáckého řádu. Zastavíme se například v knihovně, v teologickém a filozofickém sále, kostele nebo také ve vazárně knih. Na konci všeho děti čekají drobné dárky, ale hlavně dobrý pocit, že strávily čas na opravdu pěkném místě,“ zmínil před zahájením pondělního natáčení ve Vyšším Brodě scénárista všech dílů Radim Wolák.

Děti musí během pořadu předvést své vědomosti, ale také i nějakou tu fyzickou zdatnost.

„Musejí předvést, že mají něco v hlavě a také trošku fyzických sil. Děcka dostávají pět úkolů, přičemž na práci mají notebooky, GPS, digitální kamery a foťáky,“ řekl režisér pořadu Petr Burian.

Aby se děti dostaly do soutěže, musely být nejdříve úspěšné v internetovém kole na adrese www.packal.cz. Do televize postupují jen ty nejlepší.

„Utvořili jsme si ve škole skupinu a do soutěže se dostali ti, co získali nejvíc bodů,“ řekla soutěžící Růžena Jirsová ze Základní školy Dukelská Strakonice. „Byla to naše iniciativa, museli jsme na tom pracovat ve svém volném čase,“ dodal její spolužák Dominik Roubín.

Děti se shodly, že prostředí kláštera ve Vyšším Brodě je opravdu nádherné. „Fakt je to tady moc dobrý,“ shrnuly.

Úspěch v soutěži zaznamenali žáci Základní školy Velešín, kteří bojovali proti frymburské škole v pátek v zámeckých zahradách v Českém Krumlově.

„Zatímco naši žáci jsou ze šestého ročníku, tak frymburští byli z osmého. I přesto jsme vyhráli,“ nezakrývala radost ředitelka Božena Dvořáková. „Děti si to moc užily, všechno vzešlo z jejich vlastní iniciativy. Jsou fakt šikovné. Připravili jsme pro ně i trička s názvem školy,“ dodala.

A jak je tento pořad mezi dětskými diváky úspěšný?

„Sledovanost je překvapivě poměrně dobrá. Pořad se od těch stávajících trošku odlišuje tím, že není točený ve studiu, ale v zajímavých exteriérech. Sice to běží v sobotu dopoledne, ale máme lepší sledovanost než některé konkurenční hudební pořady,“ pousmál se Wolák.