„Druhá třída najede na nový vzdělávací program,“ uvedl například ředitel Základní školy v Dolním Třeboníně Jan Švec. Dalším překvapením bylo, že ve sklepě nevelké školy vznikl koutek pro výuku hry na hudební nástroje. Dolnotřebonínské stále pálí velký problém. Kapacity školy a školky nestačí uspokojit zájem rodičů o umístění dětí. „V příštím roce už se nám snad podaří rozjet stavbu nové školy,“ řekl při zahájení školního roku starosta obce Pavel Ševčík.

Největší novinkou Základní školy v Kájově byl podle ředitelky Lenky Augustinové loňský nástup vlastního školního vzdělávacího programu, který teď čeká i na prvňáčky. Mimo jiné ve výuce angličtiny.

A na co se kájovští prvňáčci nejvíce těší? „Já na družinu a na matiku,“ zajásal Matyáš Maleček. „Já na družinu,“ doplnil Štěpán Šesták.

Dolnotřebonínský žák 3. třídy František Pavel se zase nejvíc těší na dobrou polévku. Jeho spolužák Pepa Krásný by do školy raději vůbec nešel. „Radši bych s taťkou stavěl garáže,“ řekl.

Spousta dětí se ale na včerejšek tolik těšila, že některé ani nemohly dospat. „Janička, která dnes poprvé nastupuje do páté třídy českokrumlovské školy Za Nádražím, vstávala ve čtyři ráno,“ říkala s úsměvem její maminka Jana Nejedlá ze Štěkře. „Mladší dcera Dominika tedy zůstane v dolnotřebonínské škole bez sestry, což jí došlo najednou až teď. Ale obě se moc těšily, a to včetně jejich kamarádky páťačky Klárky Hláskové, která v noci nespala – prý proto, že ji chroupáním budil křeček.“ U Grimboschových v Dolním Třeboníně pro změnu od pěti hodin od rána nespala maminka Helena, zatímco její prvňáček Matěj zůstal v klidu, i když se do školy těší už od minulého roku. Učitelky prvních tříd chystají dětem rok od roku čím dál hezčí přivítání. Například v Dolním Třeboníně si dnes nová učitelka Jana Tlapová vzala na pomoc loutku pejska a plyšový pes se stal maskotem první třídy také v Základní škole v Kájově.

Do školy šli kupodivu rádi i mnozí deváťáci, kteří si uvědomují, že pro ně základní školní léta končí. „Mrzí nás to oba, že bude konec,“ přitakali velešínští deváťáci Pavel Balek a Adam Knoflíček. „Do školy jsme se těšili na kámoše, na učení ne.“ „Já půjdu po škole na učiliště do Velešína,“ má jasno Pavel Balek, zatímco jeho spolužák Adam Knoflíček zatím tápe, kam se pak vrtnout. „Že jsme v posledním ročníku, jsme rády i nerady,“ říkala děvčata. „Budeme rády, že už to máme za sebou, ale nerady, že opustíme starou školu a kamarádky. Je nás ve třídě málo, jenom 13, tak máme dobrou partu.“ Nejvíc jasno, co bude dělat dál, má Gábina Ivanovičová z Mojného. „Já už to vím čtyři roky. Půjdu na automechanika,“ je skálopevně rozhodnutá.

Kolik žáků přišlo a kolik jich odejde?

ZŠ a MŠ Vyšší Brod,
prvňáčci: 33, deváťáci: 24

ZŠ praktická Loučovice,
prvňáčci: 19, deváťáci: 21
ZŠ T.G.Masaryka Český Krumlov,
prvňáčci: 23, deváťáci: 50

ZŠ a MŠ Křemže,
prvňáčci: 24, deváťáci: 34

ZŠ a MŠ Větřní,
prvňáčci: 54, deváťáci: 36

ZŠ Kaplická Český Krumlov,
prvňáčci: 2, deváťáci: 20

ZŠ a MŠ Horní Planá,
prvňáčci: 15, deváťáci: 34

ZŠ Velešín,
prvňáčci: 47, deváťáci: 35

ZŠ Omlenická Kaplice,
prvňáčci: 0, deváťáci: 8

ZŠ a MŠ Brloh,
prvňáčci: 12, deváťáci: 15

ZŠ Školní Kaplice,
prvňáčci: 28, deváťáci: 42

ZŠ a MŠ Frymburk,
prvňáčci: 17, deváťáci: 15

ZŠ a MŠ Besednice,
prvňáčci: 18, deváťáci: 15

ZŠ Za Nádražím Český Krumlov,
prvňáčci: 62, deváťáci: 77

ZŠ Linecká Český Krumlov,
prvňáčci: 16, deváťáci: 38

ZŠ a MŠ Malonty,
prvňáčci: 18, deváťáci: 17

ZŠ Plešivec Český Krumlov,
prvňáčci: 45, deváťáci: 42

ZŠ Benešov nad Černou,
prvňáčci: 21, deváťáci: 11

ZŠ Fantova Kaplice,
prvňáčci: 39, deváťáci: 62

Zuzana Kyselová, Václav Votruba