Podle průzkumu, který provedl Českokrumlovský deník, vychází znatelný rozdíl mezi žáky prvního a druhého stupně základních škol. Ve čtyřiceti procentech nedostávají žáci prvního stupně žádné konkrétně stanovené kapesné, dvacet žáků ze sta dostává kapesné v rozmezí 50 až 100 korun měsíčně, čtyřicet procent pak má k dispozici 100 až 200 korun na měsíc.

Na dotaz s jakou výší kapesného by byli spokojeni, se polovina z nich dostala maximálně ke hranici 500 korun za měsíc, deset procent by chtělo mít tisícikorunu a zbytek neví.

U žáků druhého stupně už jsou požadavky markantnější. Jen deset procent kapesné nedostává, deset procent těchto žáků dostává pouze 50 až 100 korun a třicet procent má měsíčně sto až dvě stě korun. Zbývající polovina žáků z druhého stupně má k dispozici 200 až 500 korun. V požadavcích na částku, s níž by byli spokojeni, už se ovšem dokázali vyšplhat i ke 35 tisícům na měsíc.

Žáci druhého stupně si ovšem takřka v padesáti procentech případů z kapesného spoří, ve zbytku pak utrácejí především za kulturu a telefony.