To ukázal test Českokrumlovského deníku, když se jeho figuranti mladší patnácti let pokoušeli koupit cigarety a alkohol.

„Děcka to zkoušejí dennodenně,“ řekla Klára Ferenczi z českokrumlovské trafiky pod zámeckými schody. „I když jim my cigarety neprodáme, když chtějí, stejně je někde nakonec dostanou,“ dodala.

Spatřit v regionu na ulici dítě školou povinné s cigaretou v ruce nebo šlukující partičku shluklou „nenápadně“ za stromem není žádnou vzácností. Děti se tak bláhově pokoušejí přiblížit světu dospělých a nedomýšlejí, že si zadělávají na budoucí zdravotní problémy a zlozvyk, kterého se zbaví jenom stěží.

„Alkohol a cigarety se pokoušejí koupit kluci i holky, výjimkou není ani, že je po nás chce desetileté dítě,“ podělila se o své zkušenosti například českokrumlovská prodavačka Věra Havrilová.

Že se nezletilá mládež pokouší dostat k zakázanému alkoholu a cigaretám v celém okrese, potvrzuje i prodavačka v Omleničce. „Chtěly by ostošest, ale já jim to neprodám. Teď už se ale moc nesnaží, protože vědí , že tu nemají šanci na úspěch.“

Kdo dětem prodá zakázané pití a kuřivo?

Čtrnáctiletí chlapci Marek a Martin, sledováni redaktory Českokrumlovského deníku, vstoupili do první trafiky.

Jakmile požádali o cigarety, byla s nimi prodavačka za pultem hotová raz dva: „Kdepak, chodí kontroly hoši,“ nemínila se s nimi o jakémkoliv kuřivu dál bavit.

„Určitě se bojím hrozby kontrol,“ přisvědčila redaktorům. „Dneska chodí hodně kontrol a hrozí pokuty. Několik našich trafik už navštívily. Chodí často a kvůli hloupostem, většinou na udání,“ ujistila Klára Ferenczi z Trafiky pod zámeckými schody, že prodávat cigarety školákům jí za to nestojí.

Ve vietnamské prodejně o kus dál chtěli hoši láhev, a limonáda v ní rozhodně nebyla. Vietnamské majitelce se to nějak nelíbilo, ale její kolegyně Češka se snažila chlapcům stůj co stůj vyhovět. „Tak to zabalíme, dáme jim to do tašky,“ přesvědčovala vietnamskou obchodnici. „My jdeme jenom támhle kousek,“ přidali se kluci. „Já koupím, ty prodáš mně. Prodej mně,“ naléhala Češka na Vietnamku. Té se ale celá situace zdála čím dál podezřelejší. „Ne ne políc, kontrola,“ zůstala Vietnamka neoblomná, takže hoši odešli s prázdnou.

„Kontrolujeme každé děti. Furt to zkoušejí. Je jim tak 14, 15 let. Chtějí pivo, víno i jiný alkohol. Kluci i holky,“ řekl Caothi Thanh Van.

Chlapce s jejich požadavkem na cigarety rázně vypoklonkovala i prodavačka u Benešova mostu. „Děcka to pořád zkoušejí. I několikrát za den. Jenomže hlídat si je musí rodiče, ne my. Bylo tu už i desetileté dítě,“ říkala Věra Havrilová. „Ty smělejší se nás snaží přemlouvat. A když neuspějí, některé mi i nadávají. Však tu na mě jeden spustil, že jsem blbá kr…a!“

Bratři Marek a Martin tedy žádné cigarety ani alkohol nenakoupili, ale vědí své. Jejich spolužáci bývají úspěšnější. Vědí, kam jít a hlavně za kterým prodavačem. Naštěstí se zdá, že většina obchodníků je v tomto směru poctivá.

Zuzana Kyselová, Václav Votruba