„Letos jsme akci promysleli a připravili k 15. výročí zapsání Českého Krumlova na seznam památek UNESCO,“ konstatoval včera ředitel Centra Vlastimil Kopeček. Organizátoři chtějí nasměrovat děti k poznání města a jeho detailů, které běžnému oku mnohdy unikají. „Vyfotografoval jsem ve městě detaily fasádních prvků, sgrafit, symbolů, znaků nebo rožmberských růží a ty pak budou zpracovávat a převádět do dřeva,“ upřesňuje Ladislav Michalík z volnočasového klubu Bouda, kde se akce bude konat. „Děti alespoň poznají, co ve městě kolem sebe mají, čeho se mohou doslova dotknout.“ Sochy a děti mohou zájemci navštívit od pondělí 17. do pátku 21. září od 9 do 16 hodin a v rámci takzvaného nízkoprahového přístupu, tedy přístupu volného pro všechny, kdo mají zájem, si může přijít zasochat prakticky kdokoliv z veřejnosti.

„Během předchozích ročníků si akce získala velký ohlas, podstatnou část návštěv obstarají školy v rámci výtvarné výchovy,“ uvedl Kopeček.
„Každý rok se při této práci najde několik velmi talentovaných dětí, ze kterých mám opravdu radost,“ dodal k akci sochař Petr Fridrich, který obstarává fortelný dozor. „Ale ono jde hlavně o to, aby si děti práci se dřevem a sochou vyzkoušely, aby si našly tu správnou pozici dláta a paličky a dřevo si ohmataly. Nejde o nějaká velká díla, ale o poznání a seznámení,“ uzavřel Petr Fridrich.