Školní lavice a židličky si pamatuje snad každý. Polorozpadlý, několikrát přetřený, svařovaný, rozrytý nábytek patřil k běžnému standardu základních škol. Dnes je však situace jiná, tvrdá vyhláška jasně určuje, jak má nábytek vypadat. Někde se obměna již podařila, jinde ještě děti sedí za stolem nevyhovujícím normám. Důvod? Ředitelé škol se shodují, že překážkou jsou peníze.

Jedna třída vyjde tak na 80 tisíc korun. Tříd máme osmnáct. Nejsme schopni tohle finančně zvládnout,“ řekl ředitel Základní školy T. G. Masaryka Český Krumlov Vlastimil Hlásek. Podle jeho slov by měl být celý problém na jejich škole vyřešen během dvou let.

S vysokými náklady souhlasí i Božena Dvořáková, ředitelka Základní školy Velešín, kde by měl být nový nábytek doinstalován v letošním roce.

„Letos nás čeká druhý stupeň, první již máme hotový. Zrovna děláme výběrové řízení obálkovou metodou,“ zmínila Dvořáková. „Samozřejmě se to týká kmenových učeben. Například do jazykových tříd, kde se děti střídají, jsme výškově stavitelné lavice dali již někdy před čtyřmi lety,“ dodala.

Dítě si výšku takové lavice může před zahájením výuky nastavit samo. „Jsou to rychlostavitelné lavice, ty ostatní nastavuje školník,“ upřesnila ředitelka.
„V zákoně je dáno, že musíme nastavit výšku, což ale neznamená, že potřebujeme nové. Lavice a židličky vyměňujeme postupně. Máme nábytek starý i nový,“ řekl ředitel Základní školy Školní Kaplice Ludvík Bartyzal.

Na okrese je ještě plno tříd, které svým vybavením nevyhovují stanoveným normám, přesto nemohou ředitelé kvůli nedostatku financí s problémem nijak bojovat. „Vyhlášku bohužel nedodržujeme, protože nám to peníze nedovolují,“ dodal Hlásek,