Město, jako zřizovatel mateřských a základních škol, vyšlo vstříc rodičům, kteří letos na jaře znovu otevřeli téma dietního stravování jejich dětí. Od září bude dětem s předepsanou dietou dodávat speciální obědy českokrumlovská nemocnice. Jídla jim budou dovážena přímo do školních jídelen.

„Zatím promýšlíme, jak celý systém nastavit. Připravují se též smlouvy," potvrdila informaci Helena Pavlíčková, vedoucí Oddělení léčebné výživy a stravování Nemocnice Český Krumlov.

Všechna tato komplikovaná řešení by se nekonala, kdyby počátkem loňského roku nevyšla novela vyhlášky o školním stravování.
„Novela sice nadále umožňuje školním jídelnám připravovat dietní stravu, ale zároveň pro to stanovila nové podmínky," vysvětluje tisková mluvčí českokrumlovské radnice, Petra Nestávalová. „Jednou 
z těchto podmínek je povinnost školní jídelny, která vaří dietní stravu, konzultovat podmínky přípravy, potraviny, jídelníčky 
s kvalifikovaným terapeutem," dodává mluvčí.

To vyžaduje zvýšené náklady na personál, nemluvě o tom, že z nových předpisů vycházejí i nové požadavky na stavební a technologické parametry kuchyní, kde se tato strava vaří. Proto bylo loni v září rozhodnuto, že školní jídelny pod správou města nebudou dietní stravu vařit.

Dětem a žákům s dietami bylo umožněno, aby si do školní jídelny nosily z domova své obědy, které jim kuchařky ohřívaly. Při dnešní existenční situaci normálních rodin s dětmi, kdy udržení slušného životního standardu znamená velké pracovní vytížení rodičů, to byla pro rodinu další zátěž, od které jim nový krok města pomůže.

Jak jsme zjistili v některých českokrumlovských jídelnách, ve hře jsou tři nejčastější diety. Bezlepková, laktózová a šetřící v souvislosti s mononukleózou.

Zatím nejvíc dietářů se k nové možnosti obědů z nemocnice hlásí v ZŠ Za Nádražím.
„Máme tu šest diet, dvě na laktózu a čtyři bezlepkové," řekla Deníku vedoucí tamní školní jídelny Iveta Valvodová.
Úvahy o tom, kolik celkem dětí bude v Českém Krumlově službu využívat, jsou zatím předčasné.

Více čtěte ve středečním vydání (22.6.) Českokrumlovského deníku.