Některá místa regionu ještě stále nejsou plně pokryta digitálním televizním signálem.

„Na mapě jsme označeni jako digitálně pokrytí, přesto Loučovice a možná i Vyšší Brod a Lipno nejsou,“ tvrdí Stanislav Marek z Loučovic. „Dost lidí má silně rušený obraz. Koupili si set-top-boxy, které jsou jim nyní nanic,“ dodává.

Souběžně s digitálním vysíláním běží na Loučovicku stále ještě starý analogový systém, čili s příjmem televizního vysílání by teoreticky problém být neměl. I tak se někteří lidé obrátili na vedení obce, aby zjistilo více. „Lidé jsou rozčarovaní, protože podlehli kampani, aby si pořídili digitální televize nebo set-top-boxy. A mají je zbytečně,“ doplnil včera informaci starosta Loučovic Pavel Sládek.

„Dotazovali jsme se Radiokomunikací mailem, ale doposud nám neodpověděly.“ Podle toho, co zjistil dál, půjde analogové vysílání v souběhu s digitálním asi do roku 2011. Koncové stupně, tedy místa podobná Loučovicím, budou řešeny postupně.

Podle Štěpána Jandy z České televize taková místa v republice jsou a potíže s příjmem zpravidla způsobuje terén.

„Pokud se jedná o oblast, kde už býval problém s analogovým vysíláním, může to být způsobeno geografickými podmínkami, členitým terénem, lesním porostem a podobně. Místa, která jsou v takto složitém terénu nebo na okraji dosahu vysílače, se budou řešit v momentě, kdy budou spuštěny všechny hlavní vysílače v dané oblasti plus v sousedních oblastech. Poté se provede měření, které zjistí, zda a kde bude potřeba postavit vykrývače,“ uvedl pro Českokrumlovský deník Janda.

Výstavba sítě těchto sekundárních vysílačů je podle Jandy velmi nákladným a složitým procesem, zejména kvůli potřebě volných kmitočtů a jejich koordinací. V případě analogového vysílání probíhala de facto několik desetiletí. „Sotva tak můžeme v rámci digitálního vysílání očekávat, že se síť převaděčů podaří postavit v časovém horizontu týdnů. V Jihočeském kraji by mohly být první digitální převaděče realizovány během roků 2009 a 2010. Na konkrétní termíny je ovšem skutečně příliš brzy.“

Dalším problémem, označovaným lidmi za poruchu bývá nekvalitní, po domácku provedené zapojení kabelů s digitální technikou. „Postupně se také ukazuje, že i některé neznačkové a velmi levné set-top-boxy, mají nekvalitní tunery. Ty pak při sebemenším tlumení na svodu nedokáží signál přijímat,“ doplnil Štěpán Janda.