Mapy v některých katastrálních územích už totiž prošly digitalizací a nyní jsou přístupné na internetu. Ovšem jedná se o placenou službu a tak zřejmě její masové využití nehrozí, neboť běžný uživatel bude zřejmě i nadále raději volit cestu na katastrální úřad, kde lze do map nahlížet zdarma.
Digitalizace katastrálních map probíhá po celé republice už od konce 90. let. V poslední době se kvůli stále větší vytíženosti katastrálních úřadů digitalizace zpomalovala; pokud by toto tempo pokračovalo i dále, pokryla by digitální katastrální mapa celé území republiky zhruba za 25 let. Nyní by měl nastat obrat. Vláda svým usnesením z konce minulého měsíce uložila katastrálním úřadům lhůtu na dokončení digitalizace území celé republiky do roku 2015.
Tento úkol s sebou nese nutnost zvýšení počtu zaměstnanců úřadů. Zdrojem financování rychlejší digitalizace by měly být vyšší příjmy z poplatků za zápisy práv do katastru nemovitostí. V České republice patří tento poplatek na úrovni 500 korun ke zdaleka nejnižším v Evropě a od roku 1994 se nezvýšil. Například sousední Slovensko v uplynulých letech upravilo poplatky směrem nahoru dvakrát a vybírá v průměru 2000 slovenských korun za vklad.
Podrobnosti hledejte v Českokrumlovském deníku dnes, ve středu 15. srpna.