V roce 1973 proběhla v tehdejším Československu malá televizní revoluce, když Československá televize začala vysílat na svém druhém programu barevně. Podobně významný milník se zapisuje do historie televize v naší zemi nyní. Stejně jako celý civilizovaný svět, i Česká republika přechází z analogového na digitální vysílání. Již 30. září tato změna zasáhne také domácnosti v českokrumlovském regionu.

Stačí se zeptat

Otázek okolo chystané digitalizace televizního vysílání neubývá, naopak, odborníci mají stále na co odpovídat. Mnoho dalších dotazů vyvolaly už články Českokrumlovského deníku z minulého týdne. Například možnost propojování televize, videa a případně zakoupeného set-top-boxu. Odborník Miroslav Musil z prodejny K + B elektro expert odpovídá:

„Pokud budete propojovat s přijímačem i video, je nutné koupit přijímač s dvěma výstupy. Jestli budete chtít zároveň sledovat jiný program, než který nahráváte, pak po úplném skončení analogového vysílání budete potřebovat přijímače dva.“

Jak Musil dodává, zrovna tak platí pravidlo, kolik je v domácnosti televizorů, tolik bude i přijímačů. „Nedá se nic dělat i kdyby jste signál rozbočili z jednoho přijímače, všichni by se museli dívat na stejný program.“

Objevila se i otázka typu: „Vždyť mě jde televize dobře, tak nevím proč mám zase něco kupovat?!“
Odpověď je jasná, digitální vysílání bude podle znalců přínosem jak v kvalitě signálu, tak v rozšíření programové nabídky. Musí se tedy nutně k některým televizorům dokupovat další technika?

„Pokud nemáte televizor s digitálním vstupním dílem (zkratka DVB-T), je třeba zakoupit samostatný digitální přijímač (set-top-box), který převede digitální signál na běžný televizor. DVB-T mají v sobě obsaženy zpravidla jen novější LCD či plazmové televizory,“ odpovídá Miroslav Musil.

Co se tedy zapojuje?
Před nákupem set-top-boxu je dobré podívat se, jaké má váš televizor vstupní konektory a podle nich prodejce doporučí vhodný přijímač, ale i příslušné propojovací kabely. V prodeji jsou přijímače v cenové relaci do tisíce korun, ale doporučuje se přidat několik set korun a koupit spíše značkový přijímač, který je nejen zárukou kvality, ale poskytuje i více výstupních konektorů a dalších funkcí.

„Tu nejdražší kategorii tvoří přijímače s modulátorem. Ten je integrován v přijímači a nijak se s ním nepropojuje, jak se někdy mylně uvádí. Takovýto přijímač se dá propojit i se starším televizorem, který má pouze anténní vstup. Zde je ovšem třeba zvážit, jestli investovat do drahého přijímače a nebo rovnou do nového televizoru,“ dodává Miroslav Musil.

Tuto možnost už si musí přebrat každý zákazník a konzument televizních programů sám, podle svých finančních možností. Určitou výhodou je, že ceny LCDi plazmových televizorů v posledním období silně poklesly a naopak parametry se neustále zlepšují.