Jihočeské divadlo, které takřka čtyři měsíce v roce využívá českokrumlovské zámecké otáčivé hlediště, se ohradilo proti novele zdejší vyhlášky o poplatcích. Podle té by mělo odevzdat městu patnáct procent ze vstupného.

 

Výnosy s poplatky

Ročně by se odvod divadla Českému Krumlovu pohyboval kolem tří a půl milionu korun.

„Pro nás je to vysoká částka,“ uvedla pro Deník Jana Orlovičová, která v Jihočeském divadle zastává funkci ekonomického náměstka. „Veškeré naše výnosy jsou už zatíženy velkými poplatky. Vedle toho platíme zaměstnance, hradíme nájmy, odpisy a další provozní náklady,“ dodala Orlovičová.
Český Krumlov ovšem peníze potřebuje. Otáčivé hlediště navštíví ročně pětapadesát tisíc lidí. Turistů přijede do města milion ročně. To s sebou přináší sice příjmy, ale i výdaje. A na ty musí městská kasa mít. Jelikož turistický ruch není daňové zvýhodněn, může být jednou z cest i zavedení podobných poplatků. Navíc už s nimi počítá městský rozpočet.

Aktuální vyhláška o poplatcích ze vstupného zní takto: Pořadatelé by měli odvádět do městské pokladny pět procent u plesů, tanečních zábav s živou hudbou, 15 procent pak v případě divadelních a filmových představení a 20 procent u diskoték a prodejních a reklamních akcí.

 

Hrát mohou jinde

„Jde už o to, do jaké míry se nám ještě vyplatí na točně účinkovat,“ konstatoval ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták. „Mohli bychom hrát někde jinde. Sice by to nemělo asi takový ekonomický efekt, ale ani takové náklady,“ zauvažoval Šesták.

Situace podle něj není tak dramaticky postavená, aby se kvůli tomu rozebírala točna a stěhovala jinam. Jde ale prý o peníze, které nejsou Jihočeského divadla, ale jeho zřizovatele. „Další zatížení by se tak přesunulo na České Budějovice a je otázka, zdali by na to město vůbec mělo,“ dodal Šesták.
Jak statutární město České Budějovice, tak divadlo se nyní snaží vyvolat aktualizaci diskutované českokrumlovské vyhlášky tak, aby byla vůči Jihočeskému divadlu vstřícnější.

 

Hledání zdrojů

„Teď budou věc projednávat českokrumlovská ekonomická komise a finanční výbor. Ty doporučí další kroky,“ okomentoval včera stav situace starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička.

„Samozřejmě, že zastupitelé mají i ten názor, že město České Budějovice ve svém dvoumiliardovém rozpočtu najdou tyto peníze snáze než Český Krumlov,“ řekl starosta Jedlička. Dodal, že také Krumlov bude muset hledat zdroj, který by takový výpadek z rozpočtu nahradil.