V zimním spánku se momentálně nachází zřícenina hradu Dívčí Kámen. Za památkou se však stále vydává několik zvědavých turistů. Otázkou ale je, jestli mohou vůbec do objektu vstoupit. Neměli by si počkat do 1. dubna, než začne nová sezona?

„Jsou na to různé názory. Je tam cedulka, která upozorňuje na vstup pouze na vlastní nebezpečí. Lidé tedy hrad navštívit mohou. Všichni mi však doporučují, abych Dívčí Kámen obehnala cedulemi vstup zakázán. Pak bych mohla klidně spát. Vlastně by to mělo být to samé, jako se soukromým pozemkem, kde by někdo cizí také neměl co dělat. Já se tomu ale vyvarovala. Vstup zakázán mi přijde jako nepřátelské gesto. Denně se však modlím, aby zima dopadla dobře,“ řekla kastelánka Zdeňka Tučková.

 

Hlavně bezpečnost

Kastelánka tedy apeluje na všechny návštěvníky, aby nedělali při návštěvě žádné skopičiny. Cedule vstup zakázán by se musela umístit u každé přístupové cesty. Dívčí Kámen by pak přes zimní období pozbyl veškeré známky života, což by někteří turisté nejspíš doslova oplakali.

„Kdo nebyl na Dívčím Kameni, když je všude kolem napadaný sníh, neví, jak krásné je to prostředí. Myslím, že v létě romantika památky tolik nevynikne. Jedinou nevýhodou je, že pokud mrzne, nejsou některé úseky příliš bezpečné. Letos jsem se byl podívat na Dívčím Kameni v srpnu a teď před dvěma týdny. Ještě se tam ale určitě vydám,“ přidal svůj názor častý výletník Karel Nechutný.

Nedá se sice říci, že by na zříceninu proudily v těchto dnech velké davy lidí, ale hlavně o víkendech se dá určitý pohyb vypozorovat.

„O víkendu jsem tam byla několikrát a i za ošklivého počasí jsem tam přece jenom někoho potkala,“ potvrdila Tučková. A co přes zimu dělá samotná paní správcová?

„Momentálně dávám dohromady hlavně kulturní program pro další sezonu. Neviditelné práce je kolem památky dost. Nedá se říci, že 30. října zavřu stánek a vrátím se až 1. dubna.“