Základní škola T. G. Masaryka Český Krumlov je často označována jako fotbalová škola. Její ředitel Vlastimil Hlásek soudí, že za menším počtem fotbalistů stojí hlavně celkový úbytek dětí. Mladíci ale také stále častěji prokazují nechuť k jakémukoliv sportu.

Opravdu za menším počtem fotbalistů stojí fakt, že je méně dětí?
Určitě za to může ztráta populace. Pamatuji si, že před několika lety do prvních tříd nastoupilo 190 dětí v Českém Krumlově. Nyní jich k zápisu v Českém Krumlově chodí 130. Jedná se tedy o třetinový propad dětí, tím pádem i chlapců, potencionálních fotbalistů. Je ale pravda, že je v poslední době mezi dětmi patrná určitá nechuť sportovat a pohodlnost. Nejvíce si zamilovali kroužky, i sportovní, kde nemusejí trénovat důkladně do hloubky. Hodně dětí je také pod tlakem rodičů, kteří něco hrávali a sami na svém těle poznali, že je sportování dobrá věc pro život.

Do své školy stahujete děti z jiných škol, které mají pro fotbal talent. S jakými obcemi se vám spolupracuje nejlépe?
Například s Větřním, Chvalšinami, Hořicemi na Šumavě nebo Kájovem. Moc se nám nedaří doplňovat kádry o talenty z jiných oddílů, například z Frymburku, Nové Vsi, Křemže či Kaplice. Problém tkví hlavně v tom, že samotné děti nemají zájem hrát lepší fotbal. Hrají si doma, dávají branky a jsou spokojené. Nemají větší ambice. Dojíždět do školy, chodit třikrát týdně na tréninky, přijíždět o víkendech, to nechce hned tak někdo podstoupit. Ti kluci musí zahodit kus svého volného času. Věnovat se škole a poté fotbalu. Další věcí je, že se to samozřejmě některým školám a obcím nelíbí. Obce totiž musí Českému Krumlovu za ty děti platit a jejich školy dostávají méně peněz.

Pociťujete nějak výrazně úbytek fotbalistů?
Řekl bych, že to tak hrozné není, protože fotbal je nejlacinější sport. Horší je to například s hokejem, ubývají i volejbalisté. Je pravda, že už jsem dlouho nezískal výrazný talent na doplnění manšaftu. Trošku nám chybí kvalita dětí.

Dá se dnešní mladá fotbalová generace srovnat s těmi předešlými?
Mám takový pocit, že je dnes odolnost dětí menší než bývala. Problémem jsou mezilidské vztahy. Dneska jsou mladí snůška individualit. Každý chce hrát sám za sebe, jenomže fotbal je kolektivní sport. Je s nimi těžší práce, než bývala. Může za to způsob života moderní doby.

Ve škole máte rozdělené fotbalové a nefotbalové třídy. Nevzniká mezi nimi určitá nevraživost?
Ne, to určitě ne. Nesportovní děti prostě berou, že jsou tady žáci, kteří hrají fotbal. Sportovní třídy jsou béčka, nesportovní áčka. Do béček musíme ale dát samozřejmě i některá děvčata a žáky, kteří nesportují, aby se vyrovnal stav. V každém případě je v každé sportovní třídě minimálně 14 fotbalistů.

Dá se říci, že vaše škola vychovává fotbalisty pro FK Slavoj Český Krumlov?
Stoprocentně. V základní sestavě týmu hraje 90 procent odchovanců ze sportovních tříd. Po trávnících první A, B třídy a okresních přeborů běhá minimálně 100 hráčů, které jsme odchovali.