„Letos jsme pro Dny evropského dědictví připravili jako novinku belárii, která bude otevřená v obou patrech, kde skončily restaurátorské práce. Zjistili jsme totiž, že podle dobové fotografie ze začátku století v belárii proběhla výstava zahradnických výpěstků. Zopakujeme tedy přesně výstavku podzimních úspěchů zahrádkářů v Českém Krumlově,“ upozornil včera na letošní novinku kastelán Státního hradu a zámku Český Krumlov Pavel Slavko.

Návštěvníci se o nadcházejícím víkendu mohou těšit tradičně i na lapidárium a věž, ze které je krásný pohled na město a areál zámku. Jako každý rok tedy bude možnost dostat se zadarmo na atraktivní a běžně nedostupná místa, což mnoho lidí ocení. Otázkou je, zda zámek nemá v plánu někdy v budoucnu zpřístupnit zdarma i některou základní prohlídkovou trasu. „Myslím, že kdyby se tak stalo, byl by to obrovský kolaps. Samozřejmě by toho využila neuvěřitelná spousta lidí, které bychom nemohli uspokojit. Byly by z toho jenom rozbroje,“ míní Slavko.

Vedení zámku se o něco podobného pokoušelo před několika lety, kdy fungovaly takzvané dny otevřených dveří. V jejich rámci byla zpřístupněná určitá trasa zcela zdarma. Momentálně by to ale díky masové návštěvnosti nebylo reálné.

Více v dnešním (čtvrtek 13. září) vydání Českokrumlovského deníku.