Ročně putuje z českokrumlovského rozpočtu na podporu kulturního života ve městě částka kolem 20 milionů korun. Tato zahrnuje široké spektrum od dotace pro Městské divadlo, kino, slavnosti města až grantové peníze určené na podporu jednotlivým spolkům a jejich akcím. Právě na tyto jednotlivé granty by měly být v roce 2009 vyčleněny dva miliony korun.

Je to i o penězích

Ani tyto spolky a sdružení to nemají s financováním svého provozu jednoduché. Například Městský pěvecký sbor Perchta se v letošním roce zúčastnil mezinárodní soutěže v řecké Preveze.

Podle sbormistryně Šárky Kodýmové ze 38 členů sboru odjelo do Řecka 30. „Na cestu padla kompletně celá sborová kasička, plus si každý člen doplácel několik tisíc. Celkově stála účast na festivalu více než 200 tisíc korun,“ vyjmenovala Kodýmová s tím, že jakýkoliv grant se v budoucnu vždy hodí.

Koncepce města

Letos vstoupila v platnost nová koncepce podory kultury v Českém Krumlově, nyní nastal čas pro její vyhodnocení i výhledy do dalších let.

Jedním z výsledků hodnocení letošního roku je podle místostarostky Jitky Zikmundové i požadavek, aby granty byly vypsány co nejdříve v daném roce. „Pokud vše schválí zastupitelé, můžeme grantové okruhy vyhlásit ještě před letošními Vánoci, hned na začátku ledna 2009 vypsat podmínky a do posledního ledna se budou moci zájemci hlásit. To z toho důvodu, aby, pokud neuspějí, mohli hned v únoru začít hledat grantovou podporu jinde,“ popisuje Zikmundová jedno z vylepšení systému.

Stejně tak by mělo následovat i určité zjednodušení formulářů pro žádosti o peníze.

Další plánovanou novinkou by mělo být i dvoukolové řešení celého systému rozdělování grantů v pevném rytmu, každý rok zhruba ve stejném datu. Pak bude pro zájemce i jednodušší monitorovat si témata podpory a další termíny s tím spojené.