Program regenerace městské památkové rezervace a městské památkové zóny vypsaný ministerstvem kultury pomohl během několika let zčásti financovat mnohé skvosty v regionu. Díky těmto penězům se podařilo zrekonstruovat například velké varhany v českokrumlovském kostele svatého Víta.

„Mělo by ještě dojít na opravu kostela v Hořicích na Šumavě, fasády na kostelích v Kaplici a v Benešově nad Černou. Vylepšit fasádu plánujeme také ve Vyšším Brodě. Práce bychom měli rozjet i v Rožmberku nad Vltavou, pokračovat chceme například ještě v rekonstrukci střechy kostela ve Chvalšinách,“ shrnul českokrumlovský vikariátní technik Eduard Beneš. Všechny zmíněné opravy se týkají také onoho programu. V těchto dnech jej ministerstvo vyhlásilo také na příští rok 2009.

Jak doplňuje mluvčí českokrumlovské radnice Jitka Augustinová, program je vypsaný pro opravu objektů zapsaných jako nemovitá kulturní památka a ležících na území městské památkové rezervace Český Krumlov nebo na území městské památkové zóny Plešivec - Český Krumlov. „Občané si mohou, v případě zájmu o zařazení opravy jejich domu do programu vyzvednout formulář a informace k vyplnění formuláře Průzkum zájmu o přidělení finančních prostředků osobně na odboru územního plánování a památkové péče, oddělení památkové péče Městského úřadu Český Krumlov nebo na městských internetových stránkách,“ přiblížila včera Augustinová. Vyplněné tiskopisy je nutno odevzdat na výše zmíněném odboru městského úřadu nejpozději do čtvrtka 9. října.

O rozdělení peněz na Program regenerace městské památkové rezervace a městské památkové zóny pro letošní rok rozhodovali českokrumlovští zastupitelé v květnu. Ze státních zdrojů na akce obnovy kulturních památek připsáno 1,845 milionu korun.

Město přidalo ze svého rozpočtu 312 527 korun.