Místo neštěstí, kde zemřeli dva lidé a dva utrpěli zranění v důsledku zborcení ocelové věže na dusíkaté hnojivo, se od čtvrtka 30. října, kdy se tragédie stala, příliš nezměnilo. Událost nadále připomíná stejná hromada trosek.

„Během uplynulého týdne jsme především komunikovali s institucemi, jako je Inspektorát bezpečnosti práce v Českých Budějovicích, a poskytovali jim všechny potřebné dokumenty,“ sdělil včera Zdeněk Kubiska, ředitel společnosti Zemědělské zásobování a nákup Pelhřimov, které nyní omlenický areál bývalého agrochemického podniku patří. „Například dokumenty o proškolení zaměstnanců, havarijní řád a podobně. Příští týden se uskuteční dílčí projednávání. Výsledek nevíme, ale domníváme se, že máme všechny dokumenty v pořádku,“ dodal.

Mezitím se po regionu začala šířit fáma, že zemřel třetí ze zasažených dělníků. Jak Deník již informoval: „Není to pravda,“ ujistil krumlovský kriminalista Lukáš Matuš. Naopak. Z českokrumlovské nemocnice byl již propuštěn zraněný šedesátiletý dělník z Českokrumlovska. Jeho čtyřiatřicetiletý kolega z Českobudějovicka, který také spolu s dalšími dělníky ze stavební firmy Trach opravoval záchytnou jímku pod věžemi, zatím setrvává v krajské nemocnici.

Nelení ani policisté. Pokračují ve vyšetřování, vyslechli zaměstnance ZZN i stavební firmy, rovněž pracovníky firmy, kteří prováděli generální opravu věží.

„Brzy se spolu se znalci policie a pojišťoven sejdeme v Omlenici. Ti určí další postup a to, jestli už bude možné zbořenou věž rozebírat,“ řekl Zdeněk Kubiska. „Místo jsme zabezpečili, hnojivo DAM 390, které zůstalo po havárii v záchytné jímce, jsme přečerpali a odvezli. Nyní čekáme výsledek expertiz a stanovení příčiny tragédie. Ovšem nic předjímat nebudu,“ zdůraznil a ujistil, že ZZN komunikuje se všemi, koho se událost dotýká včetně pozůstalých. „Je to velké neštěstí, nikdo netušil, co se může stát,“ povzdychl si.

I když pracovníci kaplického odboru životního prostředí ujišťují, že ke kontaminaci vod v okolí areálu nedošlo, obavy mezi lidmi nevymizely.

„Znovu jsme to tam celé prošli a prověřili, odebrané vzorky ze Strádovského potoka byly v normě, jenom rybníček pod Horšovem vykázal zvýšení hladiny organických příměsí,“ konstatoval vedoucí odboru životního prostředí František Turek. Ovšem včera došlé výsledky z rozborů znovu odebraných vzorků z okolí areálu potvrdily, že havárií nedošlo k zásadnímu úniku dusíkatého hnojiva do povrchových vod. „Vlnou po zřícení věže do jímky z ní vyšplouchlo jen několik kubíků hnojiva v množství, jaké se běžně používá k přihnojování porostů. V žádném případě tu nedošlo k ohrožení,“ ubezpečil František Turek.