Dvě chystané velké investiční akce na lipenské Kobylnici řádně zvedly žluč mnoha zdejším chatařům a chalupářům. Svoji nespokojenost jich včera přišlo na vyšebrodský stavební odbor dát najevo asi dvacet. Během veřejného územního řízení se tady totiž projednávaly připomínky ke stavbě 47 domů rodinného typu. Domů, které by měly vyrůst uprostřed chatařské oblasti, nedaleko lipenské loděnice.

 

Za kolik?

„Odhadovaná výše celkové investice je 200 milionů korun,“ přiblížila zástupkyně investora Pavlína Šandová. „Investorem je česká právnická osoba, spoluvlastníci jsou Holanďané.“

Před týdnem se už v těch samých prostorách projednávala další podobná investice stejně velkého rozsahu, a to v těsném sousedství. Ta už by měla být dílem investora českého, respektive moravského a nebude o mnoho menší.

„To už není o rekreaci, to už je celé město,“ konstatoval jeden z oponentů projektů Jaromír Sedlický.

„Za chvíli tady bude barák na baráku a Lipno bude celé zdevastované. Marínu? Prosím, tu jsme ještě brali, protože vznikla na bažině, ale tohle? To už je moc,“ dodal rezolutně.

Chataři argumentovali různě. Velmi často tím, že nevěděli o změnách v územní plánu obce. „Územní plán byl zpracovaný řádně. Jak už tady bylo řečeno na minulém jednání, vše bylo vyvěšeno, tak, jak mělo být a není nic v tichosti,“ oponoval námitkám o tom, že vedení Lipna chataře s chystanými stavbami neseznámilo, zástupce obce Vladimír Výborný.

V tomto duchu se i den před jednáním vyjádřil starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek. Podle jeho slov byla i podmínkou prodeje parcel zástavba odpovídající danému prostředí.

„Zarážející je, že se na dnešní jednání nedostavil právě starosta,“ přidal jeden z obyvatel Jiří Křišťan.

Asi největším překvapením pro všechny ovšem bylo zjištění, že pod parcelami, na kterých by se nové domy měly stavět, vede kanalizace. Ta ale není v žádných projektech uvedena a její existence překvapila i samu architektku. „Roury tam byly položené asi před třiceti lety a nikdo je nezakreslil, takže je musíme dohledat,“ uvedla Dagmar Polcarová z projekčního ateliéru A + U Design. Technicky to není problém, paradoxní spíše je to, že osadníci sami potřebují nebo budou potřebovat vlastní a novou kanalizaci.

To byla také jedna z velkých výčitek k vedení Lipna nad Vltavou.

„Tady je vidět, že úřady tu nemají žádnou koncepci. My budeme v budoucnosti muset být tak jako tak na kanalizaci připojeni a pokud tady teď chtějí zastavět jedinou přístupovou cestu ke kanalizačnímu řadu, co potom?“ doplnil Jiří Křišťan.

Nově zastavěná část pozemku by se v budoucnosti musela znovu rozkopat kvůli chatařským přípojkám. To se tedy musí obrátit.

Pokud se podaří splnit všechny požadavky a nenastanou nějaké neočekávané průtahy, pak je podle zástupkyně investora Pavlíny Šandové pravděpodobné, že se zahájením jedné ze staveb se začne na podzim tohoto roku.