I když mnohým může připadat slovo plán zprofanované minulým režimem, mnohé obce v předešlých letech poznaly, že na živelnosti a neuspořádanosti se vývoj stavět nedá.
„Tak, jak existují komunální volby, tak existuje i takzvaný komunitní plán,“ upřesňuje třeba starosta Alfréd Krenauer. „Je to až šestiletý výhled obce a okolních osad na to, co by si lidé tady přáli, co je potřeba doopravdy udělat.“
Podle starosty už každé vedení obce určité plány dopředu má. V případě Dolního Dvořiště je to třeba příprava inženýrských sítí k novým bytům nebo budoucím bytovkám, ale do věci by měli přidat svůj názor také občané.
„My, jako zcela noví členové vedení obce, bychom chtěli naši práci pojmout jinak, než tomu bylo v minulosti,“ konstatuje místostarosta Jaroslav Zeman. „Chceme opravdu zapojil aktivně lidi do dění v obci.“ Už v únoru byla tři setkání s obyvateli D. Dvořiště, Rychnova a Rybníku. Měla sloužit jako průzkum požadavků obyvatel na nové vedení.
„Účast ovšem nebyla podle našich představ,“ pokračuje Zeman. „Po vstupu do Sdružení Růže jsme zjistili, že Novohradská občanská společnost, která je také členem, zpracovává pro různé obce konkrétní komunitní plány. Se společností jsme se domluvili na budoucí spolupráci a ve čtvrtek desátého května pořádáme veřejné setkání se spoluobčany právě na téma plánů obcí do budoucna.“
Důležité poznatky z této situace jsou podle lidí z vedení obce přinejmenším tři. Ochota a schopnost radnice vidět dopředu dále, než jen na příští kvartál. Ochota a schopnost občana říci k výhledům také svůj názor. A nakonec i poznatek, že existují i společnosti, které jsou schopné takové plány pro obce či města vytvořit. Pochopitelně na základě ohlasů občanů.
„Nechceme si něco vymýšlet v kanceláři. Chceme slyšet od obyvatel, co doopravdy chtějí,“ shrnul místostarosta Zeman.