O peníze jde vždycky až v první řadě, nejen při prohlížení vlastní peněženky, ale i při sestavování obecních a městských rozpočtů, které je nyní velice aktuální.

„Vždycky jsem byl zastáncem toho, aby v rozpočtu byla nějaká částka na opravu kostela. V příštím roce bude pro nás důležitý nový vodovod a čistírna odpadních vod, pokud tedy vyjde dotace,“ řekl občan Omleničky Leoš Schwarz.

Podobné potřeby a názory má mnoho obyvatel regionu a nemusí se týkat jen výdajů na památky. Žádané jsou nové chodníky, silnice, autobusové zastávky a podobně.

Na dveře ale klepe strach z budoucích měsíců. Že se hospodářská krize promítne i do obecních rozpočtů nevylučuje ani starosta Omlenice Karel Holub. „Popravdě netuším, jak to s obecními příjmy bude. Myslím si ale, že budeme asi na stejné rovině jako v letošním roce. Polepšíme si například v dani z nemovitosti, protože jsme upravili koeficient. Žádné extra příjmy to ale nejsou,“ řekl Holub.

Zhruba stejně vysoký jako v letošním roce, by měl být rozpočet Bujanova v roce 2009. I když to vypadalo, že si obec polepší, starosta Bořivoj Vojče tomu nevěří. „Podle prognóz to vypadalo, že na tom budeme příští rok lépe. Jenomže si myslím, že se takzvaná hospodářská krize, o které se nyní hodně mluví, projeví i v obecních rozpočtech. Myslím, že se ale udržíme na stejném rozpočtu jako letos,“ konstatoval Vojče.

Již nyní může Bujanov například počítat, že si v příštím roce díky prodaným bytům polepší v dani z nemovitosti. „Rozpočet jsme ještě neschválili, protože jsme ho nechtěli ušít horkou jehlou. Předpokládáme příjmy zhruba sedm milionů korun, přičemž výdaje by měly být kolem šesti a půl milionu korun,“ vyčíslil Bořivoj Vojče.

V plánu mají například rekonstrukci části vodovodního řadu v Bujanově, čistírnu odpadních vod ve Skoronicích nebo nákup chátrající bujanovské zastávky Českých drah. „Máme i nějaké rezervy. Snad se nám tedy něco z uvedeného v roce 2009 povede,“ dodal starosta.

Zajímá vás více? Čtěte úterní (16. prosince) vydání Českokrumlovského deníku.