Bezmála sto padesát rybářů se sjelo v sobotu do Frymburka, kde v rámci rybářských závodů konaných u příležitosti padesáti let sportovního rybolovu na Lipně, obsadili břehy jezera.

Dopoledne se ale k rybářům, z nichž někteří přijeli až z dalekých konců republiky, obrátilo štěstí zády. U vody sice vládlo příjemné teplé počasí, ale ryby nebyly při chuti. A to i navzdory tomu, že do lokalit, kde se soutěžilo, rybáři několik dní předem nasypali zhruba sto metráků kapra.

„Zatím jsme nechytili ani čudla,“ říkal například Ladislav Gál ze Stach, který spolu se zhruba sedmdesátkou lovců chytal v sektoru A, tedy v zátoce pod školou v přírodě. Další sportovní rybáři se snažili v kempu – v sektoru B. „Tam prý také neberou. Po obědě se vyměníme,“ podotkl Stanislav Gál, který už asi půl hodiny sledoval, jak si s návnadou někde pod hladinou pohrává malá rybka, nejspíš ježdík.

Na Lipně se chytají ryby už padesát let, dvacet z nich k Lipnu jezdí například jeden z rozhodčích závodů Josef Kreuz. „Jezdím sem na chatu. Rybařím šestnáct let, ale poslední tři čtyři roky je to tragédie. Chtělo by to zvážit, zda Lipno na nějaký ten rok pro rybáře raději nezavřít,“ poukázal na to, že je nejvyšší čas něco s tím dělat. „Nejlepší úlovek, co se mi tu kdy povedl, byl candát 70 centimetrů. Ale vzpomínám, že tu někdo chytil i candáta 90 centimetrů a také se tu chytilo hodně sumců o délce jednoho až jeden a půl metru.“

Ryby jako by věděly, že se kolem dvanácté seberou rybáři na oběd, a několik málo minut před dvanáctou začaly brát.

„Mám tam kapra!“ vztyčil se Marian Dvořák z Humpolce a jal se rybu na druhém konci vlasce manévrovat ke břehu. „Tři hodiny jsem tam měl nahozený lisovaný rohlík,“ řekl. Na břeh posléze vytáhl kapra lysce, 71 centimetrů. Pětasedmdesáticentimetrového kapra, kterého před ním ulovil o kus dál dvaadvacetiletý Jakub Petr z Přerova nad Labem, ale nepřekonal.

Do odpoledne ale ryby vyhládly a pustily se do návnad. Soutěžící ulovili celkem 54 ryb. První cenu – rybářský člun – vyhrál Jan Kubík z Loučovic, který chytil čtyři cejny o celkové délce 118 centimetrů.

Více si přečtěte v pondělním (19. května) vydání Českokrumlovského deníku.