„Uvažuje se o jedné z větších zátok naproti Radslavi a ještě o jedné menší naproti Jenišovu,“ přitakal včera předseda Místní organizace Českého rybářského svazu Český Krumlov Jan Červ. „Návrhů jak obnovit obsádku v lipenském jezeře je víc. Na naší konferenci zněly hlasy pro i proti. Nicméně nakonec jsme odhlasovali, že jsme pro vytvoření klidové rybí zóny. Ovšem požadujeme, aby byl jednoznačně do těchto území zakázán vstup všem. Tedy i plachetnicím, protože víme, že v noci se často z plachetnic pytlačí,“ dodal důrazně.

Lovci protestují

To se ale nelíbí těm rybářům, kteří chytají ryby právě v uvažovaných částech Lipna. „V minulosti tam býval klid, protože to byl hraniční prostor, kam mohli jenom ´páni velkomožní´. Proto v těch místech měly ryby šanci se rozmnožit,“ vysvětloval českokrumlovský rybář Jaroslav Vaněček.

Také sportovní rybáři z Českokrumlovska mají zájem na tom, aby se druhové složení ryb v jezeře obrátilo k normálu, tedy aby se do Lipna vrátil candát, štika a ubylo dravých přemnožených bolenů.

„Dravců v Lipně strašně ubývá, proto se uvažuje také o tom, zakázat na Lipně lov na mrtvou či živou rybičku menší než dvacet centimetrů, což mezi rybáři vyvolalo ještě bouřlivější diskuzi,“ řekl Jaroslav Vaněček.

Více ve středečním (9. dubna) vydání Českokrumlovského deníku.