Drogy je možné bez problému koupit minimálně v polovině republiky. To ukázal test Deníku.

Pokud se ví kam jít a na koho se obrátit, není to problém ani na Českokrumlovsku. Sem tam se drogy objeví dokonce už i na některé ze základních škol. „Drogy jsou rozšířené všeobecně, i když je rozdíl mezi městy a vesnicemi,“ řekl pracovník českokrumlovské kriminální policie, který nesmí sdělit své jméno. „Samozřejmě hlavně v nočních a erotických klubech blízko hranic a všude tam, kde se lidé ve větší míře shlukují. Občas se marihuana objeví i na základních školách, Český Krumlov nevyjímaje. Děti si drogu mezi sebou předávají v rámci zviditelnění, některé to zkoušejí i častěji, nejsou to ale případy, že by ke školám chodili dealeři,“ ujistil.

„Zhruba před dvěma týdny měly něco děti na jedné základce. Vypadalo to na ´marjánku´ , poslali jsme to na expertizu,“ připustil zástupce vedoucího kaplického oddělení policie Jaroslav Anděl. „Loni se také něco vyskytlo na Benešovsku i v Pohorské Vsi, kdy lidi ve skleníku pěstovali konopí.“

Oficiální počty uživatelů drog na Českokrumlovsku neexistují. Krumlovští streetworkeři odhadují počty drogově závislých lidí ke dvěma stovkám. „Koncem března jsme chytili dva podezřelé z distribuce drog,“ zavzpomínal na nejčerstvější případ kriminalista. „Případ ale není uzavřen, takže nemůžeme sdělovat podrobnosti. Distribuci drog není lehké dokázat a uživatelé nic nechtějí prozradit, už proto, že by si museli shánět jiného prodejce.“ Podle jeho slov v regionu mezi uživateli jede pervitin a marihuana. Kokain jen sporadicky, to je droga bohatých.

Marihuana a pervitin vedou

Policejní specialisté na drogy se shodují na dvou faktech. Za prvé se snižuje věková hranice uživatelů drog a za druhé jsou nejoblíbenějšími drogami na jihu Čech marihuana a pervitin.

„Poměrně zajímavé je to, že braní drog se objevuje u stále mladších osob, tedy mladistvých, a dokonce u dětí kolem čtrnácti let,“ zdůraznila pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková. Policisté bývalého okresu jižních Čech, dnes Vysočiny, šetří letos již pátý případ s drogovou problematikou.
Podobné závěry interpretovala policejní mluvčí z Jindřichova Hradce Hana Millerová. „Marihuana a pervitin se dnes objevuje i na základních školách a mladí obvinění uživatelé dostávají při výměrech trestů i ty nejhorší sazby,“ informovala s tím, že děti často experimentují i s halucinogenní houbou lysohlávkou nebo dnes již zakázaným toluenem.

Trefa do bílého

Toluen téměř vymizel z Táborska a Písecka. Na Táborsku mají policisté zkušenosti se stoupajícím trendem v oblasti drog a zároveň se snižujícím se věkem uživatelů tanečních drog, především extáze.

„Tu užívají i nezletilí pod osmnáct let, na rozdíl od pervitinu, kde jsou uživatelé již plnoletí,“ upřesnil policejní mluvčí z Tábora Miroslav Doubek s tím, že kriminalisté loni odhalili tři varny pervitinu, letos již dvě. „Droga z jedné této varny byla dealery distribuována dokonce do celé republiky,“ upozornil mluvčí.

Písečtí kriminalisté na rozdíl od táborských nárůst drog ve svém okrese nezaznamenali, uživatelé pervitinu podle policejní mluvčí Hany Moltašové dokonce na tvrdší drogy ani nepřecházejí. „Převažuje pouliční prodej drog. Pokud je prodej soustředěn do barů nebo klubů, děje se to ve větších aglomeracích, například Písku, Protivínu nebo Milevsku,“ uvedla Moltašová.

Užívání nejtvrdších drog, tedy kokainu a heroinu, se na na jihu Čech objevuje spíše výjimečně. Táborsko a Jindřichohradecko hlásí několik jednotlivců závislých na těchto drogách.

Loňskou největší akcí na potírání drog na jihu Čech byla akce Národní protidrogové centrály, Policie ČR a Celní správy s názvem „DUD“. Byli zadrženi čtyři pachatelé, 3600 kusů extáze, sto kusů tripů LSD a dvě hydroponní pěstírny marihuany.

Zuzana Kyselová, Daniel Vacek