Pokud byste se rozhodli nasednout do autentického hornického vláčku a vypravit se na zhruba hodinovou výpravu pod městem a jeho okolím v podzemních šachtách grafitového dolu, pak budete mít brzy možnost.
„Těžební prostory pro turistické využití otevíráme prvního června,“ uvedl k chystané atrakci Viktor Weis, ředitel společnosti Fonsus první těžební a.s. „Pro místní občany i pro turisty chystáme každodenní provoz.“
Na počátku každé prohlídky návštěvníci vyfasují důlní výstroj a před samotným vstupem do šachet absolvují krátkou přednášku o bezpečnosti v dole. „Pak už nezbývá nic jiného, než nastoupit do vláčku a nechat se odvézt do podzemí,“ dodal Weis. Fonsus je v projektu znovuobnovení prohlídek v grafitovém dole na Chvalšinské ulici partnerem Českokrumlovského rozvojového fondu.
„Mě to těší jednak z důvodu rozšíření nabídky možností turistického ruchu pro návštěvníky města,“ podotkl včera ředitel ČKRF Miroslav Reitinger. „Ale je to i připomenutí hornické činnosti na území celého Českokrumlovska, kde sehrávalo po staletí velmi významnou roli, přestože je to dnes prakticky zapomenutá záležitost.“ I když to tak na první pohled nemusí vypadat, hornickou činností je v okolí města poznamenána skoro každá terénní vyvýšenina.

Více ve středečním (16. května) vydání Českokrumlovského deníku.